Jak segregować śmieci i dbać o środowisko naturalne? Podstawowe zasady

Jak segregować śmieci? Czy warto to robić? Skąd wiedzieć, gdzie wyrzucać określone odpady? Oto kilka przydatnych informacji, gdy chcesz dbać o środowisko naturalne.

Jak segregować śmieci? Czy w ogóle warto to robić?

Jak segregować śmieci? To zagadnienie wydaje się bardzo skomplikowane i rzeczywiście częściowo takie jest. Jednakże warto podjąć wyzwanie. Środowisko naturalne to coś, o co dbać powinniśmy wszyscy. Trzeba pamiętać o tym, by sprawdzać na etykietach przed wyrzuceniem konkretnego przedmiotu, z czego wykonany jest określony produkt. Informacje od producenta są bowiem bezcenne w tym zakresie. Dzięki nim można wybrać odpowiedni sposób utylizacji odpadów. Wybór właściwego kontenera sprawia, że śmieci są we właściwy sposób przetwarzane. Warto mieć to na względzie, zanim zwyczajnie, najczęściej z lenistwa lub dla wygody, postanowi się wyrzucić określoną rzecz po prostu do kosza na odpady zmieszane.

Segregacja śmieci - podstawowe zasady

Segregacja śmieci nie jest kwestią całkowicie dowolną. Regulują to bowiem stosowne przepisy. W Polsce jest to rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie sposobu szczegółowego zbierania wybranych frakcji odpadów. Jedną z najważniejszych zasad jest oddzielanie od siebie surowców, które można dalej przetwarzać od odpadów, które się do tego nie nadają. Wśród podstawowych kategorii znajdują się: odpady bio, tworzywa sztuczne i metale, szkło i papier. Czasem można spotkać się jeszcze z dodatkowym podziałem śmieci szklanych na kolory i białe. Zupełnie odrębną kategorią są odpady niebezpieczne i elektro śmieci. Te zbierane są zwykle w specjalnych miejscach takich jak Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Podobnie znaleźć można specjalne kosze na baterie. Zwykle ustawione są w większych sklepach i galeriach, ale również w sklepach ze sprzętem elektronicznym.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Jak segregować odpady, by było to efektywne?

Jak segregować odpady? Przede wszystkim należy wyrzucać śmieci do kubłów do tego przeznaczonych. W zasadzie wszędzie obecnie stoją kubły w różnych kolorach, co ma również w tym pomóc. Każdy z kontenerów ma swój opis, który w razie wątpliwości pomaga rozstrzygnąć, gdzie wyrzucić określoną rzecz, np. puszki, butelki, czy resztki żywności roślinnej. W razie wątpliwości można sprawdzić na stronach gminy dedykowanych segregacji odpadów.

Gdzie wyrzucić ubrania?

Tu odpowiedź jest dość prosta. Odzież w zasadzie nigdy nie jest wykonana z jednego rodzaju surowca. Najczęściej sama w sobie posiada np. domieszkę poliestru, czyli tworzywa sztucznego, barwników różnego pochodzenia, guzików, nap itp. dodatków. Wszystko to sprawia, że zastanawiając się, gdzie wyrzucić ubrania, należy wybrać kontener na odpady zmieszane. Można też odzież, która nadal nadaje się do noszenia, wrzucać do specjalnych kontenerów na odzież używaną albo oddać ją do specjalnych punktów. Będą to albo skupy, albo np. przykościelne lub fundacyjne zbiórki ubrań dla osób ubogich. W koszu na odpady zmieszane powinny znajdować się tylko takie elementy odzieży, które nie mają już szansy być użyte ponownie. Można również takie odzienie spróbować sprzedać na portalach dedykowanych, jeśli motywacją pozbywania się ubrań jest wyłącznie to, że np. już nam się nie podobają czy przestały pasować. Nie ma sensu wówczas wyrzucać takich ubrań po prostu do kosza.

A jak segregować śmieci w domu?

Jak segregować śmieci w domu? Powinno się to odbywać zgodnie z tym, jak segregowane są odpady ogólnie. W domu zatem należy posiadać nie jeden kosz, a kilka, które umożliwią odpowiedni podział na: tworzywa sztuczne i metale, kartony, śmieci zmieszane oraz bio. Śmieci, które należą do kategorii niebezpiecznych, dobrze jest np. odłożyć w piwnicy i przy pierwszej możliwej okazji wywieźć do punktów PSZOK. Natomiast zużyte baterie zabrać ze sobą przy okazji wizyty w większym markecie, by tam wyrzucić je do odpowiedniego kosza. 

Zobacz też: Odpady biodegradowalne - co do nich zaliczamy? Gdzie wyrzucić odpady BIO?

Więcej o: