Lato: co stosować na poparzenia słoneczne? Skuteczne sposoby na poparzoną słońcem skórę

Letnie miesiące to idealny czas na opalanie i błogie wylegiwanie się na leżaku. Łatwo jednak przesadzić z ilością czasu spędzonego na słońcu, czego efektem mogą być oparzenia. Jak pozbyć się oparzeń słonecznych szybko i skutecznie? Sprawdzamy sposoby na poparzoną słońcem skórę.

Choć stosowanie filtrów i kremów przeciwsłonecznych powinno być absolutnym obowiązkiem przed wystawianiem się na promienie słoneczne, to niestety nadal zdarza nam się zapominać o stosowanym zabezpieczeniem skóry przez słońcem. Warto więc dowiedzieć się, jak pozbyć się oparzeń słonecznych, gdy już okaże się, że na ochronę skóry jest za późno. Jak pozbyć się oparzenia słonecznego? Skuteczne łagodzenie poparzenia słonecznego - sprawdzamy różne metody.

Zobacz wideo Poparzona słońcem skóra daje się we znaki? Są trzy skuteczne sposoby na uśmierzenie bólu po opalaniu

Jak należy postępować w przypadku poparzenia słonecznego?

Jeśli przesadzimy z ilością czasu spędzonego na pełnym słońcu i efektem tego jest poparzenie, ważne jest wykonanie kilku czynności, które przynajmniej w pewnym stopniu pozwolą zniwelować ból.

Co na poparzenia słoneczne?

  1. Chłodzenie poparzonego miejsca - natychmiast po wystąpieniu oparzenia ważne jest schłodzenie skóry. Można do tego użyć chłodnych kompresów lub wziąć chłodną kąpiel. Ważne jednak, aby unikać zbyt zimnej wody, która dodatkowo może dalej podrażniać skórę.
  2. Nawadnianie organizmu - poważne oparzenia słoneczne mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego kluczowe jest uzupełnienie płynów. Picie dużej ilości wody może dodatkowo wspomóc proces gojenia.
  3. Stosowanie maści łagodzących - dobrym rozwiązaniem w przypadku skóry poparzonej słońcem jest użycie kremów łagodzących na bazie aloesu lub kwasu hialuronowego. Pomagają one nawilżyć skórę i złagodzić podrażnienia. Nie zaleca się z kolei używania kremów na bazie oleju.
  4. Unikanie dalszego narażenia na słońce - po oparzeniu skóry nie należy wystawiać się na promienie słoneczne, szczególnie w godzinach 10:00 - 18:00, gdy nasłonecznienie jest największe. Oprócz kremów z filtrem przeciwsłonecznym można również chronić skórę za pomocą lekkiej i luźnej odzieży.

Domowe sposoby na łagodzenie poparzenia słonecznego

Poza wyżej wymienionymi: chłodzeniem poparzonej skóry, zimną kąpielą czy maścią na bazie aloesu, jednym z częściej stosowanych domowych sposobów na oparzenia słoneczne jest naturalne mleko. Wystarczy nasączyć w nim gąbkę lub ręcznik i delikatnie przyłożyć do skóry. Znajdujące się w nim tłuszcze i białka mogą pomóc złagodzić podrażnienia. Równie skutecznym sposobem jest smarowanie skóry jogurtem lub kefirem.

Dobrym sposobem jest również użycie kompresu z rumianku. Najpierw należy zaparzyć silny napar i go ostudzić, po czym nasączyć nim chusteczkę lub gazę. Następnie należy przyłożyć kompres do poparzonej skóry i przytrzymać przez kilka minut. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i łagodzącym, poparzenia mogą być mniej dotkliwe i mniej odczuwalne.

Jak pozbyć się poważniejszych oparzeń słonecznych?

Jeżeli efektem opalania lub długiego przebywania na słońcu są pęcherze, silny ból i inne niepokojące objawy, w takiej sytuacji należy udać się do lekarza, który może zlecić odpowiednie medyczne sposoby radzenia sobie z poparzeniem.

Częstym zaleceniem od lekarza jest zażywanie leków przeciwbólowych, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Ich zadaniem jest uśmierzenie bólu wynikającego z oparzeń. Do tego sporą skutecznością wykazują się maści steroidowe, które mają właściwości przeciwzapalne i pomagają w redukcji zaczerwienienia i obrzęku.

Jeśli na skutek oparzenia doszło do silnego swędzenia lub wydłużającej się reakcji alergicznej, lekarz najpewniej przepisze leki przeciwhistaminowe, mające na celu złagodzenie tych objawów. Na poważne oparzenia często stosuje się również opatrunki hydrożelowe. Dzięki utrzymywaniu wilgoci na skórze, poparzone miejsce może szybciej się zagoić.

W przypadku każdego oparzenia słonecznego warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Niezależnie od powagi sytuacji i poziomu oparzenia, należy stosować określone kremy, maści lub żele, które nie tylko przywrócą skórę do jej "zdrowego" stanu, ale i ochronią przed niepożądanymi reakcjami.

Zobacz też: Przesadziłaś z opalaniem? Posmaruj tym skórę. Zmniejszysz ból i od razu poczujesz ulgę

Więcej o: