Gdzie wyrzucać leki? Gdzie wyrzucać opakowania po lekach? Zasady i przepisy

Tabletki, syropy na kaszel lub pastylki na ból gardła po upłynięciu daty ważności nadają się tylko i wyłącznie do wyrzucenia. Nie jest to jednak takie proste - ich miejsce to wcale nie standardowe kosze na śmieci, które znajdziemy w naszych domach i na ulicach. Gdzie wyrzucać leki? Gdzie wyrzucać opakowania po lekach? Sprawdzamy.

Od dłuższego czasu obowiązują konkretne przepisy dotyczące segregacji odpadów i właściwego ich utylizowania. Dotyczy to również opakowań po lekach lub samych przeterminowanych leków. Wbrew pozorom, ich miejsce wcale nie znajduje się w standardowych koszach na śmieci.

Zobacz wideo Leki przeciwbólowe w trakcie porodu. Czy z nich korzystać? Jak się przygotować?

Gdzie można wyrzucać przeterminowane leki?

Głównym miejscem wyrzucania przeterminowanych leków są apteki. W wielu z nich znajdują się specjalne kontenery, przeznaczone do bezpiecznej utylizacji. Jeśli nawet w danej aptece nie ma takiego punktu, znacznie lepszym rozwiązaniem niż wyrzucenie leków do kosza czy kanalizacji jest przekazanie ich farmaceucie.

W niektórych miastach funkcjonują również specjalne punkty zbierania odpadów niebezpiecznych, do których zalicza się również przeterminowane leki. Najczęściej można je znaleźć na terenie centrów recyklingu lub w punktach odbioru odpadów. W celu znalezienia takiego punktu, najlepszym rozwiązaniem jest wyszukiwanie informacji w Internecie na temat najbliższego miejsca zbierania.

Niekiedy organizacje zdrowotne lub lokalne władze organizują różne wydarzenia, również o charakterze prozdrowotnym, w trakcie których można oddać przeterminowane leki. W tym celu warto śledzić harmonogramy festynów, imprez czy warsztatów, gdzie mogą się pojawić specjalne strefy do utylizacji.

Gdzie wyrzucać opakowania po lekach?

Jeśli chodzi o puste opakowania po lekach, w większości przypadków nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyrzucać je do zwykłego kosza na śmieci. Należy jednak mieć na uwadze przepisy dotyczące segregacji i wrzucić je do właściwego pojemnika. Informacje dotyczące podziału odpadów na konkretne grupy można znaleźć np. w Internecie.

Warto jednak dokładnie sprawdzić opakowanie pod kątem tego, czy nie znajdują się w nim resztki leku lub dane osobowe pacjenta. W takiej sytuacji należy je odpowiednio zutylizować, natomiast w przypadku występowania imienia i nazwiska lub adresu zamieszkania, koniecznie należy je zamazać lub bezpiecznie usunąć.

Dlaczego nie wolno wyrzucać leków do kosza?

Głównym powodem, dla którego nie należy wyrzucać leków do zwykłych koszy na śmieci jest bezpieczeństwo środowiska. W medykamentach znajdują się substancje chemiczne, które mogą mieć negatywne konsekwencje dla otoczenia. Przedostanie się ich do gleby lub wód gruntowych mogłoby destrukcyjnie wpłynąć na ekosystemy i żywe organizmy.

Równie istotne jest bezpieczeństwo innych osób i zwierząt. Leki wyrzucone w nieodpowiednich miejscach mogą stanowić zagrożenie dla dzieci i np. psów. Po ich przypadkowym zażyciu mogłoby dojść do poważnych problemów zdrowotnych.

W niektórych przypadkach wyrzucenie leków do kosza na śmieci może także wpłynąć na bezpieczeństwo danych osobowych. Na opakowaniach lub ich wnętrzu mogą znajdować się konkretne dane pacjenta, takie jak imię i nazwisko czy adres. Przypadkowe dostanie się leków w niepożądane ręce może więc skutkować naruszeniem prywatności.

Zobacz też: Odpady niebezpieczne. Co trzeba wiedzieć o ich wywozie i utylizacji?

Więcej o: