Właściciele kotów i psów powinni zrezygnować z tych roślin w ogrodzie. Są niebezpieczne dla pupili

Kwiaty w ogrodzie pięknie ozdabiają przestrzeń przed domem, jednak niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla kotów i psów. Jeśli jesteś właścicielem takich pupili, powinieneś wiedzieć, które rośliny mogą zagrażać ich zdrowiu. Okazuje się, że lista szkodliwych okazów jest długa.

Wiele osób nie ma pojęcia, że pewne rośliny mimo pięknego wyglądu, mogą zaszkodzić kotom lub psom. Czego nie sadzić w przydomowym ogródku, aby nie narażać pupili na niebezpieczeństwo? Poznaj rośliny, których lepiej unikać. 

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Te rośliny są trujące dla psów i kotów. Sprawdź, czy nie masz ich w ogrodzie

Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie dopilnować, aby pies lub kot nie wchodził w miejsca, gdzie hodujemy rośliny. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, a nasz pupil zacznie wąchać i obgryzać roślinę, która jest dla niego niebezpieczna. Jeśli jesteś w stanie obserwować pupila lub zabezpieczyć ogród płotem, rośliny tego typu możesz zostawić, jednak czy, aby na pewno zawsze ci się to uda? Może lepiej w miejsce takiego kwiatu lub krzewu zasadzić coś innego. Oto przykładowe rośliny, które mogą zagrażać życiu kota i psa:

  • trzmielina: szkodliwe są wszystkie fragmenty tego krzewu,
  • ostrokrzew: owoce krzewu źle działają na układ pokarmowy zwierząt, 
  • bukszpan: szczególnie niebezpieczne są jego liście,
  • hortensja: jej pąki kwiatowe mogą powodować ból brzucha,
  • ciemiernik: stanowi małe niebezpieczeństwo, ale może powodować bóle brzucha,
  • konwalia: każda jej część jest niezwykle toksyczna dla psów i kotów,
  • ostróżka: jej spożycie może doprowadzić nawet do śmierci pupila,
  • bluszcz pospolity: wszystkie fragmenty mogą powodować wymioty,
  • wiciokorzew: wysoko toksyczny, może powodować zaburzenia oddychania. 

Objawy zatrucia toksyczną rośliną u psa i kota. Jeśli to zauważysz, udaj się do specjalisty

Aktualnie mamy lato, więc dużo czasu razem z pupilami spędzamy na zewnątrz. Jeśli zauważysz u swojego psa lub kota niepokojące zachowania i objawy, pamiętaj, żeby działać szybko. Jeśli twój pies np. wymiotuje, a wiesz, co jadł i nie jest chory, może to oznaczać, że podczas spaceru spożył kawałek niebezpiecznej dla jego zdrowia rośliny. Najczęściej spotykanymi objawami zatrucia rośliną u zwierząt domowych są: wymioty, biegunki, jasne dziąsła, jasny i opuchnięty język, nabrzmiały brzuch, brak apetytu oraz apatia. Gdy widzisz, że twój pies lub kot po przebywaniu na zewnątrz ma któryś z powyższych objawów, pamiętaj, aby zadzwonić do weterynarza lub udać się do pobliskiej kliniki. Specjalista zajmie się zwierzęciem w odpowiedni sposób. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.