Co na muchy w domu? 13 sposobów, które sprawią, że problem zniknie

Co jest najlepsze na muchy w domu? Inwazja muchy domowej jest nie tylko uciążliwa, ale może być też niebezpieczna dla zdrowia. Jak skutecznie pozbyć się much z najbliższego otoczenia? Poznaj sprawdzone sposoby na skrzydlatych intruzów.

Muchy są naturalnym elementem, który pojawia się wszędzie tam, gdzie funkcjonują ludzie i zwierzęta domowe. Rozmnażają się błyskawicznie, mucha może złożyć jaja na odchodach psa, pozostawionych w kuchni resztkach jedzenia, czy w śmieciach. Jak poradzić sobie ze skrzydlatą inwazją i czy muchy mogą nam zaszkodzić? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu

Co na muchy i dlaczego lepiej mieć je pod kontrolą? 

Muchy w domu oprócz tego, że są niezwykle uciążliwe, to stanowią też realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Te małe, niepozorne stworzenia mogą przenosić pasożyty jelitowe oraz choroby takie jak: 

  • grypa żołądkowa, 
  • czerwonka, 
  • dur brzuszny, 
  • cholera, 
  • czy gruźlica 

Żerują na każdej powierzchni, a po rozpuszczeniu pobranego pokarmu zwracają na niego treść żołądkową oraz soki trawienne. Tak w skrócie można opisać proces rozprzestrzeniania niebezpiecznych patogenów. Jak odzyskać czystą przestrzeń, co na muchy będzie najbardziej skuteczne? Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby.  

Co jest dobre na muchy w domu? Pułapka w formie serpentyny 

Co jest dobre na muchy w domu? Skuteczną metodą na muchy w domu jest tradycyjny lep, który być może nie jest estetycznym rozwiązaniem, ale działa niezawodnie. Kolejny plus to niska cena i duża dostępność. Lep na muchy można kupić już w cenie 2 zł w każdym większym sklepie spożywczym, ogrodniczym, przemysłowym czy drogerii. Po zdjęciu opakowania wystarczy lep rozwinąć na długości i zawiesić w strategicznym miejscu, na przykład tuż obok lampy nad stołem kuchennym lub w okolicy okna. Czy lep na muchy jest bezpieczny dla zdrowia? Wszystko zależy od składu, niektóre produkty oprócz kleju zawierają w sobie truciznę, aby szybciej pokonać owady. Niektóre nie zawierają toksyn, przez co są bezpieczne zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Lep na muchy można wykonać też samodzielnie, smarując taśmę klejącą mieszanką syropu klonowego, miodu oraz rozpuszczonego cukru. Bez względu na skład lepu zawsze wieszamy go wysoko z dala od dziecięcych rączek, kocich pazurów, czy psiego języka. Co jest dobre na muchy na zewnątrz? Poniżej trzy sprawdzone sposoby. 

Co na muchy na tarasie? Trzy patenty na spokojny wieczór 

Latem z dusznych wnętrz przenosimy się do zewnętrznych salonów, spotkaniu na trasie towarzyszy często elektryczny grill lub słodkie przekąski. Jak ochronić żywność przed nieproszonymi gośćmi? Co jest najlepsze na muchy na tarasie? 

  • Przygotowane potrawy warto zabezpieczyć przy pomocy metalowych, siatkowych półmisków do kupienia w każdym supermarkecie. 
  • Co odstrasza muchy na dworze? Wiele osób chwali sobie też dymiące sprężynki, które przy okazji odstrasza komary. 
  • Skutecznym patentem na muchy na balkonie, tarasie, czy w altance będzie też owadobójcza lampa UV. Emisja ultrafioletu w tego typu urządzeniach jest najczęściej utrzymana na poziomie do 365 nm (nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt) 

Co na muchy w ogrodzie? Babcine kwiatki 

Dawniej przydomowe ogródki przypominały trochę dziką łąkę, ale w tym pozornym chaosie była metoda. Nasze babcie sadziły wokół domu rośliny, które nie tylko miały cieszyć oko, ale też stanowić naturalną barierę dla owadów. Co na muchy w ogrodzie polecają seniorzy? Poniżej prezentujemy listę ziół oraz kwiatów

  • aksamitka,
  • bazylia, 
  • lawenda, 
  • liście laurowe, 
  • kocimiętka, 

Co odstrasza muchy na dworze - naturalne mikstury 

Co odstrasza muchy na dworze? Czasami wystarczy sięgnąć po to, co mamy aktualnie pod ręką. Poniżej kilka prostych i skutecznych przepisów: 

  • pieprz cayenne i woda - taką mieszanką można spryskać wnętrza, 
  • pułapka z octu i płynu do naczyń, 
  • pułapkę można przygotować też z rozgniecionych owoców. 

Zobacz też: Co stosować na ugryzienie komara? Sprawdź, jak zapobiegać i leczyć

Więcej o: