Poradnik ogrodnika: Oprysk z drożdży na pomidory. Dzięki temu ochronisz i wzmocnisz roślinę

Drożdże to podstawowy składnik wielu produktów spożywczych. Bez nich nie upieczemy np. ciasta i bułeczek drożdżowych. Zastosowanie ich również ma dobroczynny wpływ na rośliny. Oprysk z drożdży, jak i przepis na nawóz z nich zrobiony powinien znać każdy ogrodnik.

Drożdże znane są z wykorzystywania ich w kuchni, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że sprawdzą się one również w ogrodzie. Ich wykorzystanie może mieć formę oprysku, jak i nawozu do podlewania roślin.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Nawóz z drożdży na pomidory. Jakie są jego zalety oraz jak go wykonać?

Dlaczego warto wykorzystać drożdże piekarskie w ogrodzie? Podlewanie roślin nawozem z drożdży ma pozytywny wpływ na wzrost upraw, obfite kwitnienie oraz wzmacnia korzenie sadzonek. Dodatkowym atutem jest ochrona sadzonek przed szkodnikami oraz chorobami, jednocześnie stanowi ekologiczną i znacznie tańszą alternatywę dla chemicznych nawozów i oprysków. Przygotowanie nawozu z drożdży jest bardzo proste. Do przygotowania potrzebujesz: 

  • Kostka świeżych drożdży (waży ok. 100 g) lub 35 g suszonych. 
  • 10 litrów ciepłej wody 

Składniki należy ze sobą dokładnie wymieszać. Produkt należy odstawić na godzinę, a następnie wystarczy już tylko podlać przygotowaną mieszkanką ogórki i pomidory. Można go używać jako nawóz doglebowy jak i dolistny. 

Oprysk z drożdży na ogórki i pomidory. Ochronią rośliny przed zarazą ziemniaczaną 

Zaraza ziemniaczana to choroba, która dotkliwie dotyka plony ogórków oraz pomidorów. Jeżeli na swoich roślinach zobaczysz obecność tego grzyba, należy jak najszybciej zacząć działać. Obecność patogenu rozpoznamy poprzez wystąpienie na liściach szarozielonych wodnistych plam, które z czasem całkowicie ściemnieją, a następnie spowodują całkowite uschnięcie liści. Spód liści może mieć szarawy nalot. Choroba jest na tyle groźna, że w przeciągu kilku dni może rozprzestrzenić się na całe uprawy. Aby walczyć z zarazą, można wykorzystać oprysk z drożdży. Do wykonania oprysku będą potrzebne: 

  • kostka drożdży 
  • 1 l ciepłego mleka 
  • odrobinę płynnego szarego mydła (opcjonalnie) 

Mleko należy podgrzać, następnie wymieszać razem z drożdżami. Do całości można dodać odrobinę szarego mydła. Należy poczekać, aż mieszkanka wystygnie, a następnie zrobić oprysk zainfekowanych krzaczków. Oprysk należy wykonywać regularnie, a po kilku dniach powinny być widoczne efekty stosowania. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA