Ten trik przyda się kierowcom latem. Połóż to w samochodzie, a unikniesz problemów w przyszłości

Samochód podczas upałów jest narażony na trudne warunki. Ich negatywnym skutkom można jednak zapobiegać i to w dość prosty sposób. Wystarczy rozłożyć tę rzecz na desce rozdzielczej auta. Wyjaśniamy, dlaczego warto o tym pamiętać przed opuszczeniem pojazdu i jak jeszcze można go chronić.

Lato i towarzyszące mu upały wpływają negatywnie na ludzi i zwierzęta, a także na przedmioty narażone na długie oddziaływanie promieni słonecznych. Należą do nich też i samochody. Na szczęście, aby je chronić, nie zawsze będziemy potrzebować drogich rozwiązań. Czasami wystarczy sięgnąć po zwykły ręcznik.

Zobacz wideo Jakub Madrjas: Jest pokolenie, które samochód postrzega jako symbol, że transformacja się udała

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rozłóż ręcznik na desce rozdzielczej samochodu. Ten trik uchroni cię przed uszkodzeniami

Rozkładanie ręcznika na desce rozdzielczej auta to praktyka dość powszechnie stosowana na południu Europy w takich krajach jak Włochy, Malta czy Grecja. Choć w polskich warunkach nasłonecznienie jest znacznie mniej intensywne, to wyrobienie takiego nawyku również i polskim kierowcom może przynieść korzyści. Jakie konkretnie? Pod wpływem działania promieni słonecznych materiał, z którego wykonana jest deska rozdzielcza, może z czasem twardnieć i pękać, a klej utrzymujący tapicerkę tracić swoje właściwości. Zmiany takie wyglądają nieestetycznie, a ewentualna wymiana wyposażenia może wiązać się ze sporymi kosztami. Rozłożony ręcznik będzie stanowić zatem barierę ochronną, która wydłuży życie deski rozdzielczej. Niekiedy w podobny sposób wykorzystuje się też kartony lub folię aluminiową.

Jak dbać o auto w czasie upałów? Pamiętaj o tych zasadach, a samochód pozostanie sprawny

Najlepszą metodą ochrony auta przed przegrzaniem i negatywnym wpływem słońca byłoby po prostu parkowanie w cieniu. Rozwiązanie takie jednak nie zawsze jest możliwe. Co więcej, położenie cienia w ciągu dnia się zmienia, a przestawianie samochodu co kilka godzin wydaje się dość uciążliwe. Dlatego też zawsze warto dodatkowo stosować omówione powyżej zabezpieczenie. Ponadto nasz pojazd podczas letnich miesięcy dobrze jest regularnie myć i woskować, gdyż wosk pomoże chronić przed promieniami słonecznymi karoserię.

Oczywiście nasza troska o samochód nie powinna ograniczać się do aspektów estetycznych. Pamiętajmy, aby latem zadbać o prawidłowy poziom płynu chłodzącego, a także poziom oleju w silniku. Istotne będzie również działanie wentylatora chłodnicy, zwłaszcza w przypadku długich podróży w upalne dni. W miarę możliwości należy też unikać korków, ponieważ sprzyjają one przegrzewaniu się silnika. Podobnie dzieje się wtedy, gdy często dodajemy gazu przez krótkie momenty jazdy, np. próbując kogoś wyprzedzić. Zachowań takich lepiej unikać.

Więcej o:
Copyright © Agora SA