Storczyki nie należą do prostych w uprawie roślin. Jest to spowodowane ich specyficznymi wymaganiami, które znacząco różnią się od większości potrzeb innych roślin doniczkowych. Znaczenie ma nie tylko sposób i częstotliwość podlewania, ale również woda, jakiej do tego używamy. Jeśli chcemy, by nasze kwiaty rosły zdrowo i obficie, warto zastosować się do tych rad.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jednym z najważniejszych aspektów przy podlewaniu storczyka jest to, jakiej wody używamy. Dla wielu gatunków tych roślin woda z kranu będzie zbyt twarda, przez co na ich liściach zaczną pojawiać się nieestetyczne plamy. Dzieje się tak, ponieważ woda z kranu działa odkwaszająco na lekko kwaśne podłoże preferowane przez storczyki. Dodatkowo woda powinna być w takiej samej temperaturze co pomieszczenie, w którym stoi kwiat. Najlepiej do podlewania sprawdzi się deszczówka, ponieważ jest miękka, ma właściwy odczyn pH oraz nie zawiera chloru. Nada się również mieszanka wody destylowanej i wodociągowej. Ewentualnie można też użyć wody z kranu, która wcześniej była przegotowana i odstała przynajmniej dobę.
Kolejną ważną kwestią jest częstotliwość podlewania storczyków. Uzależniona jest od wielu różnych czynników takich jak podłoże, gatunek czy wielkość doniczki. Warto więc przyjąć zasadę, że zanim podlejemy storczyka, jego podłoże powinno wyraźnie przeschnąć, ponieważ te kwiaty o wiele lepiej zniosą krótkotrwała przesuszenie niż przelanie. Ta druga opcja może prowadzić do gnicia korzeniu i chorób grzybicznych. Warto również zwrócić uwagę na korzenie storczyka, powinny być one zielone i jędrne. Jeśli zamiast tego są pomarszczone, a ich barwa przybiera kolor szary, to znak, że są przesuszone i nadeszła najwyższa pora na podlewanie. Optymalnym terminem podlewania storczyków są godziny poranne. W dzień zazwyczaj jest słonecznie i ciepło, a zatem nadmiar wilgoci po podlaniu będzie miał okazję obeschnąć i odparować z rośliny.
Nalewanie wody z konewki prosto na podłoże wydaje się najbardziej logicznym i najłatwiejszym sposobem podlewania storczyka. Niestety jak się okazuje, może nie wpływać korzystnie na roślinę. Woda może dostać się na łodygę i liście, co sprzyja chorobą grzybowym, a rozprowadzanie wody po wnętrzu doniczki jest nierównomiernie. Lepszym sposobem będzie tak zwana metoda posiękowa. Oznacza ona, że doniczkę wstawiamy do miski z wodą, która przez otwory dostanie się do środka. Roślinę zostawiamy na około 20 minut, by podłoże dobrze się zwilżyło, a woda mogła dotrzeć do wszystkich korzeni. Po upływie tego czasu roślinę wyciągamy i dajemy jej kilka minut, by woda mogła odciec.