Inni używają ich do ciasta, ty podlej nimi ogórki i pomidory. Dzięki temu będą dorodne i soczyste

Ogrodnicy coraz częściej korzystają z domowych nawozów, zamiast pryskać swoje uprawy chemicznymi preparatami. Jeśli chcesz, aby ogórki i pomidory z twojego ogrodu były dorodne i smaczne, wypróbuj ten ekologiczny środek. Jego główny składnik ochroni rośliny przed chorobami i szkodnikami.

Szczęśliwcy, którzy posiadają ogródek, mogą cieszyć się warzywami z domowych upraw. Trudno wyobrazić sobie lato bez orzeźwiających ogórków i soczystych pomidorów. Aby zbiory były obfite, zastosuj specjalną ekologiczną mieszankę. Sięgnij po domowe sposoby zamiast sklepowej chemii i ciesz się dużymi warzywami przez cały sezon.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Oprysk z drożdży na pomidory i ogórki. To pomoże twoim uprawom

Uprawa pomidorów i ogórków wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. Warzywa te często padają ofiarą chorób grzybowych, takich jak mączniak rzekomy dyniowaty czy zaraza ziemniaka. Z tego względu warto regularnie stosować specjalne opryski, które ochronią nasze uprawy i wzmocnią plony. W sklepach znajdziesz wiele chemicznych środków, jednak warto sięgnąć po domowe i ekologiczne sposoby. Do ogórków i pomidorów świetnie nada się oprysk z drożdży. Wnikają one w strukturę korzeni, chroniąc je przed szkodnikami i chorobami, a ponadto są bogate w witaminy z grupy B, żelazo, aminokwasy i węglowodany. Te związki pobudzą roślinę do wzrostu i wypuszczenia dużych, soczystych warzyw.

Drożdże do podlewania. Jak przygotować doskonały nawóz do ogórków i pomidorów?

Do zrobienia oprysku z drożdży będziesz potrzebować:

  • 100 gramów drożdży,
  • 500 mililitrów mleka 3,2 procent,
  • 10 litrów wody.

Na początek rozdrobnij drożdże i zmieszaj je z mlekiem. Gdy składniki się całkowicie połączą, zalej wszystko wodą. Przelej całość do butelki z atomizerem i spryskaj mieszanką sadzonki. Pamiętaj, aby obficie spryskać całą roślinę, zarówno górę, jak i dół, a także dotrzeć do miejsc osłoniętych przez liście. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu podczas całego okresu wzrostu. Oprócz oprysku możesz z tych składników zrobić także domowe nawozy na dwa sposoby.

  1. Odżywka sfermentowana: zasyp 100 g rozdrobnionych drożdży jedną szklanką cukru. Po dwóch godzinach zalej mieszankę 10 litrami ciepłej wody, wymieszaj i odstaw w słoiku na około tydzień. Po tym czasie drożdże sfermentują i będzie można je rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10. Tak przygotowany nawóz będzie gotowy do użycia.
  2. Odżywka niesfermentowana: pokrusz 100 g drożdży i zalej je 10 litrami wrzącej wody. Taka mieszanka będzie gotowa do użycia już po godzinie.
Więcej o:
Copyright © Agora SA