Storczyki należą do tych gatunków kwiatów, w przypadku których właściwe uprawianie, pielęgnacja i podlewanie są niezwykle istotne. Od właściwego przeprowadzenia tych czynności najczęściej zależy, czy i w jakim stopniu będą w stanie bujnie rozkwitać.
Przed przystąpieniem do uprawy storczyków, warto wybrać taki gatunek, któremu możemy zapewnić odpowiednie warunki i sprostać jego pielęgnacji. Niektóre rodzaje rośliny są bardziej wymagające, podczas gdy inne są znacznie odporniejsze na powszechne błędy na etapie uprawiania i podlewania.
Storczyki można uprawiać w koszach i tradycyjnych doniczkach, ale w obu przypadkach kluczowy jest odpowiedni drenaż. Do tego należy przygotować właściwe podłoże lub mieszankę składającą się z kory drzewa, węgla drzewnego i perlitu. W czasie wzrostu, zwłaszcza gdy storczyk ma długie pędy, można wspomóc się palikami lub drutem, aby zapewnić im wsparcie.
Kluczową cechą przy uprawie storczyków jest cierpliwość. Niektóre gatunki kwitną tylko raz w roku lub radziej, dlatego trzeba być gotowym na wszelkie potencjalne wyzwania i trudności.
Jako że storczyki należą do grona dość specyficznych roślin, jeśli chodzi o ich pielęgnację, przy podlewaniu należy pamiętać o kilku wskazówkach. Przede wszystkim nie można ich zbyt obficie nawadniać. Dobry stan rośliny jest widoczny, gdy korzenie mają zieloną barwę. Jeśli zaczyna przybierać żółtawy lub brązowy kolor, jest to oznaka nadmiernej ilości wody.
Proces podlewania powinien być dostosowany do rodzaju storczyka i warunków, jakie panują w domu. Kwiaty te preferują wilgotne środowisko, dlatego warto użyć nawilżacza powietrza lub w pobliżu rośliny umieścić miski z wodą. Do podlewania z kolei najlepiej użyć wody o niskiej zawartości soli mineralnych, tj. wody destylowanej lub przegotowanej. Dobry efekt daje również zwykła deszczówka.
Najlepszą porą na podlewanie storczyków jest poranek ponieważ wilgoć zdąży odparować w ciągu całego dnia. Jeśli zdecydujemy się na to wieczorem, ciemność może sprzyjać rozwojowi grzybów na mokrych korzeniach. Generalnie proces podlewania storczyków jest uzależniony od gatunku rośliny, dlatego warto pamiętać o tym, że bardziej egzotyczne odmiany mogą potrzebować nieco innych warunków.
Z uwagi na swoje konkretne potrzeby, storczyki potrzebują odpowiednich warunków, aby przez długi czas mogły cieszyć nasze oczy. Rośliny te kochają jasne, ale rozproszone światło, dlatego najlepiej jest unikać bezpośredniego nasłonecznienia, które może doprowadzić do oparzenia liści. Idealnym miejscem jest okno, które wychodzi na wschód lub zachód.
Do tego należy pamiętać o zapewnieniu storczykom odpowiedniej temperatury, która oscyluje w granicach 18-24 stopni w ciągu dnia i nieco niższej w ciągu nocy. W okresie wzrostu dodatkowo storczyki wymagają regularnego nawożenia (trwa to od wiosny do jesieni). W sklepach ogrodniczych bez problemu można dostać specjalistyczne nawozy dedykowane konkretnie tym roślinom.
Warto również pamiętać, że storczyki nie wymagają zbyt częstego przesadzania. Przeważnie może do niego dochodzić co 1-2 lata lub tylko wtedy, gdy korzenie w całości wypełnią powierzchnię doniczki. Jeśli natomiast kwiaty i liście uschły, jak najszybciej należy je usunąć, aby pobudzić roślinę do produkcji nowych kwiatów. W przypadku niektórych gatunków storczyków można przycinać stare pędy po zakończeniu kwitnienia, aby zachęcić do wzrostu nowych.
Zobacz też: Storczyk zmarniał i nie chce kwitnąć? Weź 2 złote i leć do apteki