Planowanie uprawy roślin w ogrodzie bywa problematyczne, prawda? Dostępnych jest tak wiele rodzajów kwiatów, że trudno wybrać te potencjalnie najlepsze. Właśnie dlatego dziś przedstawimy rośliny dwuletnie do ogrodu, które z pewnością pięknie go ozdobią. Pielęgnacji tych kwiatów jest łatwa i przyjemna.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Rośliny dwuletnie rozwijają się nieco inaczej, niż większość kwiatów. Okazuje się, że potrzebują one dwóch okresów wegetacyjnych do odbycia cyklu rozwojowego. W pierwszym roku tworzy się jedynie pęd z liśćmi, natomiast w drugim zaczynają pojawiać się kwiaty. Jakie rośliny tego typu są najczęściej spotykane w polskich ogrodach?
Najpopularniejszymi z nich są bratki. Można uprawiać je w ogrodzie, ale nie tylko. Wiele osób decyduje się na posadzenie ich w doniczkach i ozdobienie nimi balkonów oraz tarasów. Najlepiej zrobić to późną wiosną lub wczesną zimą. Aby bujnie rosły, warto zadbać o odpowiednią temperaturę, oscylującą w granicach 15-18 stopni Celsjusza. Równie istotne jest wilgotne podłoże. Kolejną znaną i lubianą rośliną dwuletnią jest stokrotka, która także świetnie sprawdzi się zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie. Warto wiedzieć, że stokrotki są mrozoodporne i funkcjonują również jako kwiaty cięte. Do innych popularnych roślin dwuletnich należą m.in. lak pospolity, niezapominajki, wieczornik damski czy naparstnica.
Uprawa roślin dwuletnich jest stosunkowo łatwa, ale wymaga dużej cierpliwości. Jeśli chcesz mieć piękne kwiaty w drugim roku uprawy, musisz zapewnić roślinie odpowiednie warunki, a najważniejszy jest tutaj termin wysiewu nasion. Kiedy siać rośliny dwuletnie? Zazwyczaj robi się to na wiosnę lub wczesnym latem tak, jak w przypadku np. malwy ogrodowej. Niestety, ale jeśli zbyt późno wysiejesz rośliny, mogą one nie przeżyć zimy. Oczywiście są gatunki, które poradzą sobie z zimowym wysiewem, jak np. stokrotka, jednak zdecydowana większość temu nie podoła. Nasiona należy posadzić w gruncie, a zimą okryć to miejsce włókniną, aby uniknąć ich zmarznięcia. To ważne, szczególnie w przypadku gatunków delikatnych takich jak np. bratek ogrodowy. Należy pamiętać, że tego typu rośliny potrzebują sporo miejsca, dlatego istotny jest także odstęp między nasionami.