Zestaw do ćwiczeń w domu - czy potrzebne są duże fundusze, by mieć własny sprzęt do ćwiczeń?

Zestaw do ćwiczeń w domu powinien być dopasowany do treningu. Co najlepiej wybrać? Jakie są opcje? Czy są możliwości ćwiczenia w domu bez specjalnego sprzętu? Sprawdź, jak poprawić swoją kondycję domowymi sposobami.

Zestaw do ćwiczeń w domu - w co najlepiej zainwestować?

Zestaw do ćwiczeń w domu to idealne rozwiązanie, gdy nie chce się jeździć gdzieś daleko na siłownię albo nie ma się takiej możliwości. Treningi wykonywane w domowym zaciszu mogą być równie efektywne jak te na profesjonalnej siłowni czy w fitness klubie. Przede wszystkim jednak trzeba sobie zadać pytanie o stan naszej aktualnej kondycji. Są bowiem pewne zestawy, które sprawdzą się zwłaszcza w przypadku osób początkujących, a są i takie, które przydadzą się też tym bardziej zaawansowanym. Oczywiście siłownia czy fitness klub to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza jeśli jest się już osobą zaawansowaną i treningi domowe nie dają już tyle satysfakcji.

Czy zestawy do ćwiczeń w domu są Ci potrzebne? Oto odpowiedź!

Na samym początku najlepiej jest zacząć od bardzo lekkich treningów. Wszak nie chcemy rozpocząć naszej przygody ze sportem od kontuzji albo zbyt ciężkich ćwiczeń, które zamiast nas zmotywować, zniechęcą nas do dalszego wysiłku. Zestawy do ćwiczeń w domu to bardzo dobry pomysł. Jednak na początku przygody ze sportem dobrze jest zacząć od ćwiczeń, które wykorzystują masę naszego ciała i to z nim trzeba nauczyć się pracować. Pośpiech nie zawsze jest wskazany. Należy też pamiętać, że niezależnie od tego, czy będzie wykorzystany zestaw do ćwiczeń w domu, czy też będzie się ćwiczyło z możliwościami własnego ciała, to do poprawy kondycji potrzebna jest też zmiana stylu życia na zdrowszy. Podobnie zwrócenie uwagi na dietę.

Zobacz wideo Szybki trening na szczupłą talię

Jaki jest najlepszy zestaw do ćwiczenia w domu, gdy ma się małe mieszkanie?

Wydaje się, że odpowiedź powinna brzmieć: ''nie ma możliwości dopasowania dobrego zestawu do ćwiczeń w małym mieszkaniu''. Pozostaje wyłącznie wyprawa do siłowni lub fitness klubu. Tymczasem nic bardziej mylnego, ponieważ świetnym zestawem nadającym się do treningów domowych są gumy oporowe - mini i długie. Mają różne siły oporu, mogą być wykorzystane do bardzo wielu ćwiczeń, do których potrzebowalibyśmy np. sztangi, hantli czy obciążeń na nogi. Zajmują niezwykle mało miejsca, bo mieszczą się w maleńkich woreczkach i co ważne, nie są drogie. Szeroki zakres oporu daje ogromne możliwości z wyborem rodzaju ćwiczeń.

Jakie są przyrządy do ćwiczeń w domu?

Są też inne możliwości, gdy mieszkanie może pomieścić trochę większy sprzęt. Jeśli chodzi o tego rodzaju przyrządy do ćwiczeń, można wymienić tutaj np.:

 • motylek, agrafka do ćwiczeń ramion i nóg
 • stepper, który ma kilka rodzajów
 • gumy oporowe z drążkiem
 • hantle
 • różnego rodzaju rollery.

Sprzęt ten też trzeba jednak dobrać do własnych umiejętności i doświadczenia. Ćwiczenia przede wszystkim powinny być bezpieczne. Tak więc nawet jeśli chcemy dokonać zakupu jakiegoś sprzętu, a nie korzystaliśmy z niego, dobrze jest udać się na siłownię, chociażby po to, by dowiedzieć się, jak on działa i czy rzeczywiście pomysł na ten zakup jest trafiony.

Jaki bardziej zaawansowany można kupić przyrząd do ćwiczeń w domu?

Im bardziej zaawansowany, tym z reguły większy, więc trzeba się liczyć z konieczną przestrzenią. Jeśli ma się po temu warunki, to jako przyrząd do ćwiczeń w domu świetnie sprawdzi się np.:

 • bieżnia
 • rowerek
 • przyrząd do wiosłowania
 • piłki różnego rodzaju
 • atlas
 • zestaw sztang.

Wybór sprzętu zatem jest ogromny, a decyzja zależy od tego, ile mamy miejsca i jakie doświadczenie w wykonywaniu treningów.

Jakie przyrządy do ćwiczenia w domu można polecić początkującym?

Należy wymienić tutaj przede wszystkim ten sprzęt, z którym będzie sobie w stanie poradzić niewytrenowane ciało. Świetnie zatem sprawdzą się wszelkiego rodzaju gumy oporowe. Jeśli ma się doświadczenie i wiedzę jak ćwiczyć, można też korzystać z piłek. Jako tanie przyrządy do ćwiczenia w domu dobrze też nadają się zestawy hantli. Można je kupić o różnej wadze, co sprawia, że z łatwością dopasować je można do własnej kondycji. Poza tym stepper czy rowerek to również świetne rozwiązanie.

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu, jeśli nie ma się znacznych środków pieniężnych na jego zakup?

Tu już każdy musi przyjrzeć się własnym finansom i sprawdzić, co jest w jego zasięgu. Niedrogi sprzęt nie musi przynosić gorszych efektów, jak np. gumy oporowe. Dają bardzo dobre rezultaty i pozwalają na intensywny trening. Musimy więc zastanowić się nad tym, jaki sprzęt do ćwiczeń w domu sprawdzi się najlepiej, na co nas stać, ile mamy miejsca i na jakim etapie treningowym jesteśmy, by zakup był jak najbardziej trafiony.

Zobacz też: Deska - ćwiczenia na płaski brzuch i nie tylko. Sprawdź, jak ją poprawnie wykonać

Więcej o:
Copyright © Agora SA