Uciążliwy sąsiad to problem, który czasami potrafi porządnie uprzykrzyć życie. Co zrobić jeśli za ścianą mieszka ktoś, kto notorycznie utrudnia spokojne przebywanie w mieszkaniu? Okazuje się, że można zrobić wiele, a oto kilka prawnych argumentów, które z pewnością zaskoczą lokatora.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Niestety, ale mieszkanie w bloku wiąże się z tym, że tuż za ścianami mamy inne osoby, które czasami słychać. Oczywiście jest to normalne, jednak do czasu, gdy krzyki, głośna muzyka, rozmowy czy imprezy nie uprzykrzają nam życia. Jeśli twój sąsiad jest zbyt głośny i zdarza się to bardzo często, na początku warto z nim porozmawiać i poprosić o np. ściszenie muzyki czy nieorganizowanie głośnych spotkań po godzinie 22. Jak wiadomo, każdy ma pracę, obowiązki i należy to uszanować w szczególności gdy mieszkamy w bloku i wokół siebie mamy sąsiadów. Nowe budownictwo jest piękne i nowoczesne, lecz niestety słynie ono również z tego, że ściany są tam cienkie i w porównaniu do ścian w blokach budowanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu można zauważyć różnicę. Co w sytuacji, gdy rozmowa z sąsiadem nic nie dała i ten nadal jest tak głośno, że nie pozwala ci spać czy po prostu normalnie funkcjonować? Mamy na to sposób.
Jeśli rozmowa z sąsiadem nie pomogła, a ten nadal zachowuje się głośno i zakłóca twój spokój, warto mu przypomnieć, że takie zachowanie podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, zgodnie z art. 51 kodeksu wykroczeń:
Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny
- czytamy w kodeksie wykroczeń. Jeśli twój sąsiad robi grilla na balkonie, lub pali nam papierosy a jego niedopałki lądują na twoim tarasie, wówczas przydatny może okazać się art. 144 kodeksu cywilnego - zakaz immisji.
Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
- czytamy w kodeksie cywilnym. Jeśli twój sąsiad jest bardzo problematyczny i żadne rozmowy nie działają, zawsze możesz wezwać na miejsce policję, która powinna zająć się całą sytuacją.