Kalendarz biodynamiczny sierpień 2023. Zaplanuj prace ogrodowe. Wiemy, kiedy nawozić i sadzić rośliny

Nie każdy wie, że istnieje coś takiego jak kalendarz biodynamiczny, który każdego roku pomaga wielu ogrodnikom w zaplanowaniu odpowiednich prac ogrodniczych i to wszystko dzięki znajomości faz księżyca. Sprawdź, którego dnia warto kosić trawnik, a kiedy będzie odpowiedni moment na posadzenie nowych roślin.

W sierpniu ogrodnicy głównie zajmują się zbiorami owoców, jednak oprócz tego warto zaplanować również prace, które należy wykonać w tym miesiącu. Między innymi: przycinanie, sadzenie, sianie itd. Jeżeli masz w planach którąś z tych prac ogrodowych, to dobrze jest wiedzieć, które dni będą najkorzystniejsze na podjęcie tych działań, a w których lepiej unikać danej aktywności. Oto kalendarz ogrodnika na sierpień 2023. 

Zobacz wideo Ekoeksperymentarium, czyli jak trafić z ekologią do dzieci

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kalendarz biodynamiczny dom i ogród. Co to jest kalendarz księżycowy? Prace ogrodowe zależne od faz księżyca

Kalendarz biodynamiczny, zwany również księżycowym, albo lunarnym opiera się na fazach księżyca. Znany był już w starożytności, pomagał on ludności żyć zgodnie z rytmem natury. Bazował głównie na czasie, jaki zajmuje księżycowi obrót wokół Ziemi. Jak zaplanować sobie prace według kalendarza biodynamicznego?

Jak zaplanować prace ogrodowe w sierpniu? W te dni czeka cię ogrom pracy

Jeśli planujesz stworzenie harmonogramu prac w ogrodzie na sierpień i nie wiesz, jaki klucz przyjąć, to warto zasugerować się kalendarzem księżycowym. Sprawdź, w których dniach najlepiej kosić trawę, nawozić rośliny oraz jaki moment będzie najlepszy na pozbycie się chwastów z twojego ogrodu. Znajdziesz także podpowiedzi, w jakich dniach najlepiej sadzić i siać warzywa, zioła oraz rośliny owoce.

 • Nawożenie roślin nawozami sztucznymi i naturalnymi - 1 oraz 30 sierpnia. Nie zaleca się używania nawozów sztucznych w taki dni jak: 14, 15, 16 sierpnia, gdyż istnieje ryzyko wysuszenia lub spalenia roślin. 
 • Podlewanie roślin - 3, 4, 12, 13, 22, 23, 31 (dotyczy to głównie roślin pokojowych i balkonowych). Nie zaleca się podlewania w dniach 1, 2, 10, 11, 20, 21, 29, 30 ze względu na ryzyko wystąpienia chorób lub ataku szkodników. 
 • Koszenie trawy - nie ma dni zakazanych, jednak najkorzystniejsze dni to 3, 4, 12, 13, 22, 23, 31.
 • Usuwanie i wyrywanie chwastów - najkorzystniejsze dni to 5, 6, 29, 30.
 • Najkorzystniejsze dni siania i sadzenia - od 10 do 24 sierpnia można sadzić i siać wszystko.

  Jednak warto w konkretnych dniach zadbać o:
  Rośliny i zioła kwitnące w dniach
  : od 19, do 21 oraz 29,30.
  Warzywa korzeniowe: od 7 do 9,
  Warzywa liściowe: 22, 23.
  Rośliny owocowe:
   od 24 do 26. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.