Ogórki gruntowe są bardzo podatne na działanie zarówno szkodników, jak i grzybów występujących w glebie. Najczęściej dotykają je takie choroby jak: mączniak rzekomy i mączniak prawdziwy. Bardzo często szkodniki są widoczne dopiero kiedy nasza uprawa zaczyna marnieć. Istnieją jednak sposoby, by temu zapobiec, a jeśli dostrzeżemy pierwsze objawy, możemy wykorzystać domowe opryski.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Najlepszym sposobem, by uniknąć chorób ogórków gruntowych, jest odpowiednie zaplanowanie ich uprawy. Zaczyna się to już na etapie zakupy. Lepiej wybrać odmiany bardziej odporne na choroby. Warto również pamiętać, że nie powinno się ich wysiewać każdego roku w tym samym miejscu. Znajdujące się w glebie grzyby będą wtedy każdego roku atakować nasze rośliny. Właśnie z tego powodu powinniśmy stosować płodozmian i pamiętać, że dane stanowisko powinno być wykorzystywane nie częściej niż raz na trzy lata. Najlepiej do ich hodowli sprawdzi się miejsce mocno nasłonecznione i oddalone od innych warzyw, które mogą przenosić choroby. Dotyczy to w szczególności pomidorów oraz ziemniaków. Warto jednak zastanowić się nad uprawą ogórka gruntowego w sąsiedztwie czosnku, cebuli i bazylii. Właśnie te rośliny świetnie sprawdzą się przy hamowaniu rozwoju grzybów, a w szczególności mączniaka. Należy również pamiętać, że grzyby lubią wilgotność, więc powinniśmy uważać, by nie moczyć całej rośliny i podlewać ją przy gruncie.
Jeśli jednak nie udało nam się uniknąć zarazy, warto sięgnąć po opryski. W sklepach ogrodniczych można znaleźć bogatą gamę środków ochronnych przeznaczonych do zwalczania grzybów, które są tak zwanymi fungicydami. Jeśli jednak nie chcemy jednak sięgać po chemiczne środki, możemy samodzielnie przygotować oprysk na zarazę. Najlepiej w tym wypadku sprawdzą się drożdże. Idealnie nadają się one do walki z grzybami, ponieważ same nimi są, a podczas aplikacji ich na roślinę "walczą" one z mączniakiem o substancje odżywcze, jednak drożdże nie niszczą przy tym naszej uprawy ogórków. Przygotowanie domowego oprysku jest bardzo proste. Wystarczy rozpuścić 100 gramów drożdży piekarskich w 10 litrach ciepłej, ale nie gorącej, wody. Taką mieszanką pryskamy ogórki, które zaatakował grzyb. Zabieg ten powinniśmy powtarzać raz na siedem dni. Oprysk z drożdży może być również wykorzystany jako zabieg prewencyjny, by nie dopuścić do ataku zarazy.