Kwiaty są prawdopodobnie najlepszym sposobem na to, aby upiększyć przestrzeń na balkonie. Z uwagi na warunki atmosferyczne, warto jednak wybrać takie, które będą sobie w stanie poradzić ze zmienną pogodą i nasłonecznieniem. Jakie zatem wybrać wytrzymałe kwiaty na balkon?
Na wielu balkonach można zauważyć pelargonie (Pelargonium) i wcale nie trzeba się temu dziwić. Są to trwałe kwiaty, cechujące się obfitym kwitnieniem, a do tego występują w wielu pięknych kolorach i odmianach. Podobnie można powiedzieć o begoniach (Begonia) i petuniach (Petunia), które zyskały popularność dzięki niezbyt skomplikowanej pielęgnacji i wytrzymałości na różne warunki.
Dobrym wyborem w przypadku kwiatów doniczkowych na balkon są również rośliny, które nadadzą przestrzeni ciekawego wyglądu. Przykładem jest lobelia (Lobelia erinus), czyli całoroczny gatunek, dający efektowny dywan kaskadowych kwiatów. Świetnie sprawdza się w wiszących doniczkach, dzięki czemu nie zajmuje zbyt wiele przestrzeni. Zwisające, piękne kwiaty ma również fuksja (Fuchsia), która wymaga jednak nieco więcej cienia i uwagi przy pielęgnacji.
A może coś bardziej egzotycznego i mniej spotykanego? Pięknie na balkonie komponuje się meksykański kosmos (Cosmos bipinnatus), czyli roślina o delikatnych, wielobarwnych kwiatach, będąca łatwa w uprawie. Dobrym wyborem są także surfinia (Surfinia) i kalibrachoa (Calibrachoa), czyli rośliny o długich, zwisających pędach, które również świetnie sprawdzą się w przypadku zwisających doniczek.
Nie da się ukryć, że kwiaty na balkon muszą być odpowiednio wytrzymałe, aby sprostały różnym warunkom atmosferycznym i świetlnym. Jeśli nie chcemy się obawiać o stan roślin, możemy się zdecydować na przykład na portulakę (Portulaca grandiflora). To jednoroczna roślina o mięsistych liściach i jaskrawych kwiatach, która z jednej strony jest odporna na suszę, a z drugiej najlepsze warunki do wzrostu ma w pełnym słońcu.
Dobrym wyborem jest także mikołajek (Tagetes), czyli jednoroczna roślina o intensywnym zapachu, która również skutecznie sobie radzi podczas suszy i wysokich temperatur. Podobnymi cechami odznacza się rozchodnik (Sedum), czyli popularna rodzina sukulentowa. Pełne słońce lubi ponadto szałwia lepka (Salvia splendens), dzięki czemu nie wymaga zbyt intensywnej i częstej pielęgnacji.
Jakie jeszcze kwiaty na balkon lubią cień? Poza wcześniej wspominanymi begoniami i lobeliami do tego grona zaliczają się niecierpki (Impatiens walleriana), czyli jednoroczne rośliny, świetnie radzące sobie w mało nasłonecznionych miejscach. Dodatkowo światła słonecznego nie potrzebują szparagi pierzaste (Asparagus setaceus), żeniszki (Vinca minor) czy cyklameny perskie (Cyclamen persicum).
Zobacz też: Działa lepiej niż sprej na komary. Zasadź ją na balkonie i patrz, jak krwiopijcy uciekają w popłochu