Przypalony garnek może być prawdziwym utrapieniem, o które naprawdę łatwo. Wystarczy na przykład zapomnieć na chwilę o mleku, który grzejemy, by szybko na dnie pojawiła się poczerniała, chrupka warstwa. Choć może się wydawać, że czeka nas teraz ciężkie skrobanie, okazuje się, że jest na to o wiele prostszy sposób.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nawet mocno przypalony garnek można wyczyścić przy pomocy jednego produktu z naszej kuchennej szafki. Chodzi oczywiście o sodę oczyszczoną, która jest najlepszym sposobem zwłaszcza do wyczyszczenia przypalonej warstwy mleka. Ma ona bowiem nie tylko łagodne właściwości ścieralne, ale również jej zasadowe pH pomaga w neutralizacji kwaśnych przypaleń. Oprócz tego łączy się ona z kwasami takimi jak ocet czy sok z cytryny, tworząc reakcję musowania, która pomaga poluzować przypalone mleko. Zanim jednak zabierzemy się do czyszczenia musimy zdeglasować garnek, czyli dodać do niego niewielką ilość płynu. Z naczynia usuwamy jak najwięcej przypalonego mleka i resztek. Garnek umieszczamy z powrotem na kuchence i podgrzewamy. Następnie do gorącego naczynia wlewamy jedną szklankę wody, lub mieszankę pół szklanki wody i pół szklanki białego octu. Doprowadzamy płyn do wrzenia, a następnie za pomocą łopatki lub skrobaczki, aby zdeglasować dno naczynia. Mieszankę wylewamy do zlewu, a do nieosuszonego garnka nasypujemy dużą ilość sody oczyszczonej i czekamy, aż naczynie się schłodzi. Za pomocą wilgotnej gąbki energicznie szorujemy dno. Następnie gdy plamy i przypalone kawałki zostaną usunięte, myjemy i suszymy jak zwykle.
Inną metodą na wyczyszczenie dna garnka jest zrobienie pasty z sody oczyszczonej w proporcjach 3:1. Z garnka usuwamy jak najwięcej resztek, a przygotowaną pastą szczelnie pokrywamy dno garnka. Nasza mieszanka powinna być na tyle gęsta, by było pokryte w całości. Tak przygotowany garnek pozostawiamy na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie dodajemy więcej sody oczyszczonej i szorujemy za pomocą gąbki. Jeśli jednak nasze naczynie potrzebuje bardziej intensywnego czyszczenia, możemy do sody oczyszczonej dodać ocet i pozwolić, by ta mieszanka rozłożyła przypalenie. Z garnka usuwamy resztki i dodajemy tle białego octu, by pokrył on dno naczynia. Ocet zagotowujemy i pozostawiamy na ogniu przez kilka minut. Następnie zdejmujemy garnek i nasypujemy jedną filiżankę sody oczyszczonej. Pojawi się reakcja musowania. Odkładamy garnek na bok i poczekamy, aż wszystkie bąble i bulgotanie opadną. Kolejnym krokiem jest wylanie mieszanki z garnka i wyszorowanie go. Naczynie później płuczemy i wycieramy.