Wilgotna wiosna wraz z upalnym latem sprzyjają rozwojowi infekcji grzybowych na drzewkach owocowych, Jak rozpoznać choroby roślin oraz jak im zapobiegać? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Czy kwintylion drzew uratuje klimat?
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Jakie są choroby drzew owocowych? Oto najgroźniejsze z nich
Nasze drzewa owocowe najczęściej padają ofiarą chorób grzybowych. Warto zwrócić na nie uwagę, podczas zabiegów prewencyjnych, które są stosowane w celu ochrony roślin przed patogenami. Oto najgroźniejsze choroby drzewek owocowych:
- Brunatna zgnilizna drzew pestkowych - sprzyjają jej wysokie temperatury w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza. Rozwija się szybko i często jest już nie do zwalczenia. Objawy choroby to: zasychające i pozostające na drzewie liście i kwiaty. Owoce mają jasne plamy z miękkimi, pylącymi zarodnikami. Zwalczanie polega na: usuwaniu i paleniu porażonych części rośliny. Jednak najlepiej jest działać zapobiegawczo, aby nie dopuścić do tej choroby.
- Drobna plamistość liści drzew pestkowych - objawia się drobnymi, szarymi plamkami, głównie na obrzeżach liści. Z czasem zmieniają kolor na bardziej czerwony. Choroba powoduje przedwczesne odpadanie liści. Zwalczanie polega na stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin.
- Parch - jest zaliczana do najgroźniejszych chorób. Powstaje na opadłych w poprzednim sezonie liściach. Objawy choroby: porażone, zawiązki kwiatowe, liście i owoce ciemnieją i opadają. Zwalczanie polega na usuwaniu opadłych części roślin oraz stosowaniu odpowiednich oprysków.
- Mączniak jabłoni - najbardziej sprzyja mu wysoka wilgotność powietrzna podczas wiosny. Charakterystyczne objawy rośliny to: biały nalot, zdeformowane, zwijające się liście, zamierające pąki, drobne kwiaty. Zwalczanie polega na usuwaniu porażonych pędów oraz stosowania oprysków.
Jak zapobiegać chorobom drzewek owocowych? Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja
Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć choroby naszych roślin, jednak możemy skutecznie zapobiegać ich powstawaniu. Kluczem są odpowiednie warunki i staranna pielęgnacja drzewek. Czynności zapobiegające będą kosztować znacznie mniej, niż te zwalczające już powstałe choroby. Nieskuteczne zapobieganie lub zwalczanie chorób może spowodować, że choroby mogą utrzymać się nawet kilka sezonów. Warto uniknąć takich sytuacji, stosując się do konkretnych zasad. Oto najważniejsze z nich:
- Odmiany odporne - decyduj się na zakup drzewka owocowego, które będziesz w stanie odpowiednio pielęgnować. Odporność na choroby nie zawsze oznacza, że roślina nie zostanie zaatakowana przez chorobę. Przy nieprawidłowej pielęgnacji nie uchronisz jej przed tym.
- Warunki uprawowe - ważne są: odpowiednie stanowisko oraz podłoże, na którym posadzimy drzewo. Istotne jest również sąsiedztwo, w jakim się znajdzie.
- Regularna kontrola - niezależnie od tego gdzie uprawiane są drzewka, należy stale kontrolować ich stan. Nawet jeżeli ilość drzewek jest większa, nie należy z tej czynności rezygnować. Dzięki temu można wyłapać pierwsze objawy chorób.
- Zabezpieczenie ran po cięciach - dzięki temu zabezpieczasz roślinę przed wniknięciem w roślinę różnych patogenów chorobowych.
- Usuwanie pozostałości i resztek roślinnych - elementy niepasujące do reszty należy usuwać i niszczyć, np. stare przekwitnięte owoce, zaschnięte liście, uszkodzone pędy.
Warto mieć jednak na uwadze, że mimo największych starań, choroby mogą mimo to wystąpić.