Ten nawóz sprawi, że orchidea obsypie się kwiatami. Popularne warzywo zadziała jak najlepsza odżywka

Dlaczego storczyk nie kwitnie? Jeżeli wciąż zadajesz sobie to pytanie, to bardzo możliwe, że popełniasz jakiś błąd w pielęgnacji. Chcąc cieszyć się bujnymi kwiatami na roślinie, warto znać podstawy pielęgnacji oraz czym nawozić storczyki, żeby ładnie kwitły. Ten sposób z pewnością ci w tym pomoże.

Storczyki to popularne rośliny, które są często wybieranymi roślinami na domowe parapety. Podczas kwitnienia zachwycają różnokolorowymi kwiatami, które wprowadzają elegancję do mieszkań. Niestety, zdarza się, że orchidea nie chce kwitnąć, a przyczyn z tym związanych może być kilka. Podpowiadamy, czym może być spowodowany brak kwitnienia u storczyków.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego orchidea nie kwitnie? Przyczyn może być wiele

Problemy z niekwitnięciem storczyków mogą być spowodowane błędami w pielęgnacji. Po przekwitnięciu przez pewien czas roślina nie będzie mieć kwiatów i jest to zupełnie naturalne i nie powinno wzbudzać niepokoju. W przypadku, gdy nie wypuszcza nowych kwiatów przez dłuższy czas, warto zastanowić się na początku, czy odpowiednio pielęgnujemy roślinę. Może się zdarzyć tak, że roślinie nie będzie odpowiadać stanowisko, które nie powinno być zbyt mocno nasłonecznione ani całkowicie zacienione. Brak kwitnienia może również być spowodowane zbyt skąpym podlewaniem rośliny. Należy to robić co 7-10 dni pamiętając, aby woda nie zostawała na dnie doniczki. Można podlać tradycyjnym sposobem lub zrobić roślinie 20-minutową kąpiel w misce z wodą. Brak składników odżywczych również może być powodem, przez który nie zawiązały się jeszcze pąki kwiatowe, warto wówczas zastosować domową odżywkę, dzięki której szybko pobudzimy storczyka do kwitnienia.

Jak pobudzić storczyka do kwitnienia? Wykorzystaj to popularne warzywo

Jeżeli storczykowi brakuje składników odżywczych, warto zastosować nawóz. Można go zrobić w prosty sposób, używając do tego jedynie pomidora. Dlaczego? Jest on źródłem witaminy A i C oraz potasu, fosforu i wapnia. Te składniki sprawią, że roślina szybko poprawi swoją kondycję, wypuszczając nowe pąki. Aby przygotować nawóz, potrzebujesz jedynie pomidora i wodę. Najpierw należy zblendować warzywo wraz z 300 ml wody. Następnie przecedzić przez sitko tak, aby pozbyć się nasion, oraz resztek miąższu. Do powstałej mikstury należy dodać tyle wody, aby uzyskać około 3 litry produktu. Nawóz należy stosować raz na dwa tygodnie. Można nim zarówno podlewać roślinę jak i przecierać liście. Regularne stosowanie mieszanki sprawi, że roślina w szybkim tempie wypuści nowe kwiaty.

Więcej o:
Copyright © Agora SA