Papirus a konkretnie jego odmiana cibora papirusowa - jest znaną z tego, że w starożytności wykorzystywano ją przez Egipcjan do materiałów pisarskich. Nie nadaje się ona niestety do uprawy domowej ze względu na swoje ogromne rozmiary. Natomiast w naszych domach czy biurach najczęściej spotykamy odmianę ciborę zmienną, która osiąga znacznie mniejsze wymiary.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Decydując się na uprawę papirusu w domu, warto znać podstawowe wymagania rośliny. Stanowisko należy zapewnić jasne, może być słoneczne jednak nie w pełnym słońcu. Najważniejszą rzeczą w pielęgnacji papirusu będzie podlewanie, które powinno być tak obfite, żeby roślina dosłownie stała w wodzie. To właśnie dlatego jest idealna dla osób z tendencją do przelewania. Sprawdzi się także w uprawie hydroponicznej. Gdy roślinie zabraknie wody - zareaguje brązowieniem liści. Oprócz podlewania dobrze jest również zadbać o wysoką wilgotność powietrza. Zaleca się stosowanie zraszaczy bądź nawilżaczy powietrza. Ciborę najlepiej jest trzymać w ziemi uniwersalnej z dodatkiem węgla drzewnego, który zredukuje kwasowy zapach wilgotnej ziemi. Kolejnym ważnym zabiegiem jest regularne usuwanie obumarłych łodyg. Podczas okresu wiosenno-letniego ważne, aby nawozić roślinę co dwa tygodnie. Najlepiej nawozem wieloskładnikowym. Papirus ma tendencje do szybkiego wzrostu, dlatego każdego roku warto przesadzić roślinę do większej doniczki. Podczas przesadzania, można wykonać zabieg odmładzający roślinę poprzez rozdzielenie pędów rośliny.
Rozmnażanie papirusa jest dość nietypowe, choć bardzo proste. Jedyne co wystarczy zrobić to odciąć kawałek pędu z parasolką, który będzie wynosić około 10 centymetrów. Liście parasolki należy delikatnie przyciąć, tak aby powstał "malutki parasol". A następnie należy umieścić pęd w wodzie, ale uwaga! Do góry nogami, tak aby liście znalazły się w wodzie. Naczynie należy ustawić w jasnym miejscu, a już po kilku tygodniach powinny pojawić się pierwsze korzenie. Po tym czasie można dalej trzymać papirus w wodzie i w ten sposób go uprawiać lub można wsadzić go do doniczki z podłożem i obficie podlać.