Wiemy, jak prawidłowo rozmnażać dracenę. Dzięki temu odmłodzisz matecznik i zyskasz nowe rośliny

Jak rozmnożyć dracenę? Jest to popularna roślina często spotykana w domach, biurach i miejscach publicznych ze względu na swój egzotyczny wygląd. Są bardzo łatwe w uprawie, dlatego decydują się na nie nawet początkujący miłośnicy roślin. Po co rozmnażać dracenę oraz jak to zrobić prawidłowo? Wyjaśniamy!

Dracena to roślina drzewiasta, która w warunkach domowych osiąga raczej niewielkie rozmiary. Wyróżniają ją zielone liście oraz ładny pokrój. Jeżeli zauważysz, że twoja dracena gubi liście i nie wiesz, czym jest to spowodowane, to już spieszymy z wyjaśnieniami.  

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Po co się rozmnaża dracenę? Dzięki temu zyskasz nowe rośliny

Dracena, mimo iż jest rośliną łatwą w uprawie, to ma tendencję do usychania i gubienia liści. Zazwyczaj związek ma to ze starzeniem się rośliny, co jest naturalną częścią jej żywotności. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej jest odmłodzić roślinę poprzez rozmnażanie. Dzięki temu zyskujemy nowe rośliny na zastępstwo matecznika, który już nie prezentują się tak pięknie. Przez rozmnażanie draceny, można również ją uratować jeżeli nie miała zapewnionej dostatecznej pielęgnacji. Mamy tu na myśli - złe stanowisko, nieprawidłowe podlewanie, niedostarczanie jej niezbędnych składników odżywczych. Wszystkie te czynniki znacznie osłabiają roślinę, a nawet doprowadzają do jej zamierania.

Jak rozmnażać dracenę? Jest na to kilka prostych sposobów

Rozmnażanie draceny jest bardzo proste, a wykonać możemy je na kilka sposobów. Jeżeli twoja dracena straciła dużo liści, pozostawiając po sobie długi łysy pęd, to najprostszym sposobem będzie ściąć go ostrym, wcześniej zdezynfekowanym sekatorem, pociąć pęd na kawałki, a następnie włożyć je do wody. Po jakimś czasie roślina powinna wypuścić korzenie. Ukorzenione sadzonki wystarczy posadzić w ziemi. Ale to nie jest jedyny sposób, aby móc ją rozmnożyć.

  • Rozmnażanie poprzez sadzonki pędowe - z wierzchołka rośliny wystarczy ściąć roślinę na długość ok. 8-2 centymetrów. Następnie należy przygotować pojemnik wypełniony mieszanką torfu z piaskiem, tak aby ziemia była dostatecznie przepuszczalna. Do podłoża wsadzamy pędy, a następnie dbamy o to, aby roślina miała stale mokrą ziemię. Zanim podlejemy ją kolejny raz, należy sprawdzić, czy ziemia przeschła i jest już gotowana na kolejne nawodnienie. W ten sposób zapobiegniemy przelaniom oraz gniciu pędów.
  • Delikatne nacięcie pędu - nacięty pęd przykrywamy folią z ziemią. Kilka tygodni później na przyciętym pędzie powinny zacząć pojawiać się pierwsze korzenie. Wtedy wystarczy obciąć całkowicie pęd, a następnie wsadzić go do doniczki z żyzną i próchniczą ziemią.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.