Hortensje są jednymi z najpiękniejszych i najchętniej wybieranych kwitnących krzewów do naszych ogrodów. Ludzie uwielbiają je ze względu na piękne kolory i imponujące kwiatostany, które są już widoczne z daleka. Czasami zdarza się jednak, że nasz krzew nie zakwita, a dzieje się tak przez popełnianie prostych błędów w pielęgnacji. Sprawdzamy najczęstsze przyczyny braku kwitnienia.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jedną z przyczyn braku kwitnienia hortensji ogrodowej może być przemarznięcie rośliny. Hortensje kwitną na zeszłorocznych pędach, czyli właśnie na tych częściach rośliny, które są najbardziej narażone na przymrozki podczas sezonu zimowego i wczesnowiosennego. Radą na to może być osłanianie wrażliwych krzewów. Konieczne będzie monitorowanie pogody, w szczególności w czasie wczesnej wiosny. Kolejną rzeczą może być nieprawidłowe cięcie, które jak się okazuje, jest najczęstszą przyczyną braku kwitnienia tych roślin. Hortensja ogrodowa w przeciwieństwie do hortensji bukietowej, kwitnie na pędach zeszłorocznych (które wyrosły w roku poprzednim i przezimowały), dlatego ich przemarznięcie lub wycięcie powoduje brak formowania się pąków kwiatowych. Zanim więc przejdziemy do cięcia, konieczne jest upewnienie się, którą hortensje mamy w swoim ogrodzie. Jeśli posiadamy bowiem ogrodową, wcale nie musimy jej przycinać. Wystarczy jedynie wycięcie zaschniętych kwiatostanów późną jesienią.
Innym z powodów braku kwitnienia może być zbyt duża ilość cienia. Powoduje to bowiem hamowanie rozwoju pąków kwiatowych. Dobrze jest więc późną jesienią przesadzić hortensje ogrodowe w miejsce półcieniste. Jeśli chodzi o hortensje, niezwykle ważna jest również gleba. Jeśli ma zbyt zasadowy odczyn może przyczyniać się do słabego rozwoju rośliny i żółknięcia liści, czyli tak zwanej chlorozy liści. Warto jest więc zbadać odczyn podłoża i w razie czego zastosować odpowiedni nawóz do hortensji, który będzie nie tylko zasilał ją w składniki mineralne, ale również obniży pH. Stosowanie ściółki z kory sosnowej, która zakwasza podłoże, również może być dobrym pomysłem. Piątym powodem, przez który nasza hortensja może nie kwitnąć, jest zbyt suche podłoże. Hortensję uwielbiają regularne i obfite podlewanie. Jeśli mają za mało wody, rozwój rośliny może zahamować, a ona szybko zacznie więdnąć i nie będzie miała siły na rozwój pąków kwiatowych. Konieczne jest regularne podlewanie krzewu, a w okresie suszy powinno się to robić codziennie.