Koszt sprowadzenia auta z USA, Niemiec, Szwajcarii lub Dubaju. Czy opłaca się sprowadzać samochody?

Koszt sprowadzenia auta z USA jest stosunkowo wysoki, biorąc pod uwagę odległość, jaką samochód musi pokonać. Co zatem sprawia, że jest wielu chętnych na samochody zza wielkiej wody? Sprawdzamy, skąd jeszcze Polacy sprowadzają auta.

Koszt sprowadzenia auta z USA: kalkulator

Jak zatem przedstawia się koszt sprowadzenia auta z USA? Kalkulator internetowy i w tym wypadku pomoże oszacować opłacalność zakupu. Oferty z USA kuszą atrakcyjnością cen, należy jednak brać pod uwagę koszty transportu, które są w tym wypadku dużo wyższe, niż np. z Niemiec. Niezbędny będzie transport morski, gdyż nowo nabyty samochód musi pokonać ocean. Trzeba też doliczyć cło i akcyzę. Mimo wszystko nabycie za oceanem luksusowego samochodu sportowego czy zabytkowego w atrakcyjnej cenie może być opłacalne. Na całkowity koszt sprowadzenia auta z USA składają się:

 • prowizja w domu aukcyjnym (300-900 $)
 • prowizja dla banku (ok. 30 $, jeśli transakcji dokonujemy z Polski to za obsługę przelewu do USA oraz przesłanie dokumentacji sprzedażowej należy doliczyć ok. 100 $)
 • ewentualna prowizja dla pośrednika dopełniającego za nas formalności na miejscu (ok. 400 $)
 • koszt transportu: doholowanie auta do portu (200-2000 $), wykupienie kontenera na statku, opłacenie rejsu, załadunku i wyładunku (razem 950-2200 $), transport z europejskiego portu do Polski (zwykle ok. 1200-2000 zł)
 • cło (ok. 10 proc. na auta osobowe w niemieckich portach, samochody zabytkowe zwolnione)
 • akcyza zależna od pojemności silnika (od 3,1 proc. do 18,6 proc., zabytkowe zwolnione)
 • VAT – w przypadku sprowadzenia auta do portu w Niemczech 19 proc. (przy zabytkowych 8 proc.), jeśli opłacimy go w Polsce to 23 proc.
 • dokonanie zmian w układzie wydechowym i światłach (do 1000 zł)
 • przetłumaczenie dokumentów pojazdu przez tłumacza przysięgłego (150-300 zł),
 • a ponadto jak w przypadku każdego zakupu używanego auta przegląd techniczny, rejestracja samochodu i ubezpieczenie OC.

Koszty sprowadzenia auta z Niemiec i nie tylko

Koszty sprowadzenia auta z Niemiec to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz, jeśli chodzi o kupno zagranicznych samochodów. Polaków interesują koszty, jakie trzeba ponieść kupując używane auto nie tylko u naszych zachodnich sąsiadów, ale i w innych krajach. Zebrane dane wskazują, że w minionym, 2022 roku, najwięcej samochodów sprowadzono właśnie z Niemiec, na dalszych lokatach uplasowały się Francja, Belgia i Holandia, zaś piątą pozycję w zestawieniu zajmują Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. W tego typu zestawieniach Niemcy zajmują pozycję lidera od lat. I nie ma się czemu dziwić. Wśród naszych rodaków panuje słuszne skądinąd przekonanie, że niemieckie drogi są dobrze utrzymane, a niemieccy kierowcy dbają o auta. Na dodatek do Niemiec jest blisko, co przekłada się na niższe koszty transportu auta. Aby można było nowo nabytym autem wjechać do Polski musi mieć ono ważne ubezpieczenie OC. Dlatego dość częstą opcją jest przywiezienie używanego samochodu kupionego za granicą z pomocą lawety. W 2022 roku koszt transportu lawetą z Niemiec okazał się najniższy (średnia cena wwozu szacowana na 1535 zł), nieco więcej kosztowało przywiezienie samochodu z Austrii i Holandii, najdroższa okazała się Hiszpania (średnio 4296 zł).

Koszty sprowadzenia auta z Niemiec: kalkulator

Jakie są realne koszty sprowadzenia auta z Niemiec? Kalkulator, jaki można znaleźć w sieci, pozwoli na oszacowanie ich dla konkretnego modelu auta. Zakupione w Niemczech auto można przewieźć samodzielnie lub powierzyć transport specjalistom. Prowadzić wolno auto wyłącznie zarejestrowane i mające ważne OC. Można wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC na 30 dni (koszt 50-150 zł). Konieczny będzie również zakup tymczasowych tablic wywozowych (od 80 do 180 euro). Do tego dochodzi opłata administracyjna (10-15 euro), koszt paliwa i przejazdu autostradami. Aby tego wszystkiego uniknąć, można wwieźć samochód lawetą. Należy jednak pamiętać, że na koszty sprowadzenia auta składają się nie tylko koszty jego nabycia i transportu. Trzeba opłacić także akcyzę (wysokość zależna od pojemności silnika), koszt rejestracji (podwyższony o koszt przetłumaczenia dokumentów przez tłumacza przysięgłego) oraz wykupić standardowo obowiązkowe ubezpieczenie OC w dniu rejestracji samochodu.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Koszt sprowadzenia auta ze Szwajcarii

Koszt sprowadzenia auta ze Szwajcarii okazuje się również wcale nie taki wysoki. Dlaczego warto rozważyć taką opcję? W Szwajcarii auta znacznie szybciej tracą na wartości. Wiele elementów wyposażenia uznawanych u nas za luksus tam jest w standardzie, zatem nie generują dodatkowych kosztów. Szwajcarzy sprzedają auta w bardzo dobrym stanie, a formalności jest znacznie mniej niż w Polsce. Do tego stopnia, że to kupujący powinien przygotować wcześniej umowę kupna-sprzedaży w języku francuskim, niemieckim lub włoskim (bądź dwujęzyczną), gdyż w Szwajcarii nie jest ona wymagana. Minusem jest konieczność wykupienia jednego z najdroższych w Europie OC – warto kupować między 16. a 25. dniem miesiąca, wówczas można skorzystać z opcji dwutygodniowego OC. Kupując auto w Szwajcarii możemy:

 • kupić wyrejestrowany samochód, opłacić tymczasowe tablice, tymczasowy dowód rejestracyjny, krótkoterminowe ubezpieczenie, przegląd techniczny i przyjechać do Polski (należy doliczyć koszty paliwa, płatnych dróg oraz hosteli)
 • kupić wyrejestrowane auto i zorganizować transport lawetą
 • kupić auto za pośrednictwem zawodowego importera (opcja najdroższa).

Dodatkowe koszty, to:

 • cło w wysokości 10 proc. wartości pojazdu (jeśli samochód wyprodukowano w Unii Europejskiej i ma świadectwo EUR-1 to nie ma obowiązku płacenia cła)
 • akcyza (od 3,1 proc. do 18,6 proc. w zależności od pojemności silnika) – 30 dni na zapłacenie
 • podatek VAT, który można uregulować w dowolnym kraju Unii Europejskiej – na granicy z Niemcami 19 proc., ale w Polsce 23 proc. (na dodatek w Polsce wartość auta może być liczona wg cen obowiązujących na rodzimym rynku, co wypada zwykle mniej korzystnie)
 • przegląd zerowy
 • i standardowo zarejestrowanie i ubezpieczenie.

Koszt sprowadzenia auta z Dubaju

Okazuje się, że koszt sprowadzenia auta z Dubaju również może zaskoczyć na plus. Drogi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich utrzymane są na wysokim poziomie, toteż stan używanych samochodów jest niemal doskonały. Ceny za luksusowe auta są naprawdę relatywnie niskie i nawet doliczając koszty transportu oraz dodatkowe opłaty związane ze sprowadzeniem auta (łącznie około 20000-30000 zł) można w ogólnym rozrachunku zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tym przypadku najrozsądniejsze wydaje się skorzystanie z usług profesjonalnego importera. Koszt będzie tylko nieznacznie wyższy, a wszystko zostanie przeprowadzone prosto i bezpiecznie.

Zobacz też: Najwyższa droga w Austrii - miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Wizytuje ją średnio milion turystów rocznie [ZDJĘCIA]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.