Wiemy, kiedy sadzić piwonie, żeby kwitły. Trzymaj się tych terminów, a będą zachwycały przez lata

Piwonie to piękne i wielobarwne kwiaty, które mogą urozmaicić nasz przydomowy ogródek. Jest jednak kilka kwestii, o których warto wiedzieć, zanim posadzimy je na naszych rabatkach. Sprawdziliśmy, gdzie powinno się sadzić peonie, jakiej gleby potrzebują i kiedy wsadzić je do ziemi.

Piwonie, znane również jako peonie, mogą rosnąć przez lata w jednym miejscu. Co więcej, istnieje kilkadziesiąt odmian tej rośliny, a ich piękne, wielobarwne kwiaty rozkwitają od maja do czerwca. Jeśli zapewni się im odpowiednie warunki, mogą intensywnie kwitnąć i ozdabiać nasze rabaty. Sprawdziliśmy, jak i kiedy powinno się je sadzić.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Piwonie - uprawa. Te fakty mogą wiele pomóc

Zanim zabierzemy się za sadzenie piwonii, powinniśmy znaleźć dla nich odpowiednie miejsce. Najlepsza będzie duża rabata, ponieważ piwonie mają tendencje do bujnego rozrastania się. Jak twierdzą eksperci, na jeden metr kwadratowy powinny przypadać co najwyżej dwa egzemplarze tych kwiatów. Warto również pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu pomiędzy nimi - powinien wynosić on co najmniej 30 centymetrów. W przeciwieństwie do roślin cebulowych, które powinno się sadzić stosunkowo głęboko, bulwy piwonii sadzi się dość płytko w ziemi. Warstwa ziemi przykrywająca pąki nie może mieć więcej niż 3-4 centymetry grubości. Warto pamiętać, że zbyt głębokie, jak i zbyt płytkie posadzenie wyraźnie opóźnia kwitnienie. Konieczne jest również ściółkowanie, na przykład za pomocą trocin lub kory sosnowej. Dzięki temu ograniczony zostanie rozwój chwastów i nadmierne wysychanie gleby.

Jak sadzić piwonie, żeby kwitły? Te stanowiska sprawdzą się najlepiej

Najlepszym stanowiskiem dla peonii będzie z pewnością miejsce z południową ekspozycją. Im więcej światła, tym lepiej roślina będzie się rozwijać, a jej kwitnienie, będzie bardziej obfite. Nie wolno jednak zapominać, że piwonia może zakwitnąć dopiero dwa, a nawet trzy lata po posadzeniu. Rośliny te poradzą sobie również w lekkim półcieniu, ale wtedy ich wzrost będzie wolniejszy, jednak dzięki temu okres kwitnienia się wydłuży. Peonie są wymagającymi kwiatami, dlatego konieczne będzie zadbanie o glebę i jej przygotowanie jej, zanim posadzimy kwiaty. Najlepiej sprawdzi się lekko kwaśna, żyzna i bogata w próchnicę. Oprócz tego powinna być przepuszczalna i lekko wilgotna, choć nie wolno dopuścić do zalegania wody. Lepiej więc unikać gleb gliniastych, terenów podmokłych lub z wysokim poziomem wód gruntowych.

Kiedy sadzić piwonie, żeby kwitły? Te terminy zapewnią intensywne kwitnienie

Najlepszym terminem na sadzenie piwonii jest druga połowa sierpnia i pierwsza połowa września. Można się również zabrać do tego później, ale może to stanowczo opóźnić kwitnienie tych roślin. Najważniejsze jest jednak umieszanie jej w ziemi, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Piwonie można również sadzić w marcu i kwietniu, a jeśli mamy zakupione rośliny z korzeniami, to można je posadzić wiosną. Warto jest zwrócić uwagę na odmianę peonii, którą chcemy zasadzić. W Polskich warunkach klimatycznych bardzo dobrze rozwijają się odmiany takie jak: "Krystyna", "Ewelina", "Barbara" czy "Hania". Do uprawy w donicy natomiast najlepiej sprawdzą się zaś piwonie chińskie lub lekarskie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA