Malowanie mebli kuchennych to sposób na odświeżenie i nadanie nowego charakteru wnętrzu

Malowanie mebli kuchennych - jakie są na to rozwiązania? Czy każdy blat da się odmalować? Oto kilka przydatnych wskazówek

Malowanie mebli kuchennych, czyli jak ze starego zrobić coś nowego

Malowanie mebli kuchennych to bardzo dobry sposób na ich odświeżenie. Jest to też świetna metoda, by nadać im nowy charakter i wyraz. Malowanie mebli kuchennych pozwala na uzyskanie rezultatów, które są nieosiągalne innymi metodami, np. przy wymianie całych frontów szafek. Można uzyskać niespotykane i absolutnie niepowtarzalne wzory, które pomogą nadać kuchni niepowtarzalny charakter. Co do zasady malowanie mebli jest dość powszechnym i znanym sposobem na ich odnowienie, jednakże zwykle myśli się o tym w kontekście np. pokoju dziecinnego czy salonu. Tymczasem w kuchni rzadko jest to praktykowane, a szkoda.

Metamorfoza kuchni — malowanie mebli kuchennych

Malowanie mebli to jedna z tańszych metod renowacyjnych. Wymiana frontów szafek lub ich oklejenie na nowo przez fachową firmę będzie kosztowała znacznie więcej. Poza tym takie rozwiązanie rzadko jest oryginalne w swym wyglądzie. Tymczasem jak w każdym pomieszczeniu, tak i tu czasem wskazana jest metamorfoza kuchni. Malowanie mebli kuchennych można wykonać samodzielnie, bez zatrudniania specjalnej ekipy, co znowu obniża koszty remontowe. Jeśli ma się też odrobinę zdolności manualnych, można pokusić się o wykonanie zdobień różnymi farbami, co jeszcze dodatkowo nada unikalnego charakteru.

Malowanie frontów kuchennych — jak się do tego zabrać?

Do malowania frontów kuchennych trzeba się odpowiednio przygotować. Najpierw należy dokładnie umyć i odtłuścić meble. Przy gotowaniu bowiem tłuszcz osadza się wszędzie. Można użyć do tego celu specjalnych preparatów. Następnie meble warto dokładnie osuszyć. Kolejnym krokiem jest szlifowanie powierzchni mebli. Dlatego też warto cały sprzęt kuchenny wynieść i zabezpieczyć. Jeśli ścianki, drzwiczki i inne elementy, które chce się pomalować, mają jakieś ubytki, należy je uzupełnić, by powierzchnie były gładkie. Po szlifowaniu należy dokładnie oczyścić całość z pyłu i kurzu. Koniecznie trzeba też zabezpieczyć te powierzchnie, które nie będą malowane. Użyć do tego można folii i taśmy malarskiej. Następnie nakłada się impregnat, który będzie stanowił podkład pod farbę, którą można nakładać wałkiem lub pędzlem. Jeśli meble mają wzorzyste powierzchnie, dobrze jest zacząć od najbardziej skomplikowanych elementów. Może się też okazać, że będą potrzebne różne rodzaje pędzli, by dotrzeć do najtrudniejszych miejsc.

Zobacz wideo Ściereczki do czyszczenia drewna. Zrobisz je w 10 minut

Malowanie szafek kuchennych — o czym jeszcze należy pamiętać?

Malowanie szafek kuchennych to jedynie część działań, które możemy wykonać celem zmiany wyglądu naszej kuchni. Można całkowicie zmienić ich wygląd tak, by wydawały się nową zabudową. W tym celu warto również wybrać nowe uchwyty, które będą pasowały do wybranego koloru i wzoru mebli. W ofertach sklepów coraz częściej można też spotkać uchwyty stylizowane na stare, industrialne czy też inne. Można też dodatkowo usunąć przypodłogową listwę maskującą. W jej miejsce można zamontować nóżki. Takie kompleksowe podejście i malowanie szafek kuchennych może diametralnie odmienić charakter wnętrza.

Jak pomalować meble kuchenne w stylu shabby chic, czyli z przecierką?

Przede wszystkim po odpowiednim przygotowaniu mebli należy użyć farb do drewna. Kolor nie ma znaczenia. Najczęściej wykorzystuje się białe albo jasnoszare, ale mogą być też inne pastelowe kolory. A więc jak pomalować meble kuchenne? Na początek położyć kilka warstw farby, które kolejno muszą wysychać. Następnie przyda się papier ścierny, którym w wybranych miejscach należy zetrzeć wierzchnią powłokę. Najłatwiej ten efekt uzyskać przy starciach na krawędziach i zdobieniach.

Jak wykonać malowanie blatu kuchennego?

Wiele zależy od tego, z czego jest on wykonany, czy jest np. drewniany, czy z laminatu. Ten drugi jest mniej wdzięczny, ponieważ da się go pomalować tylko wtedy, gdy nie ma w nim zbyt dużych ubytków. Jeśli zniszczone są tylko listwy boczne, zabezpieczające, to można je po prostu wymienić. Jeśli natomiast ma dużo ubytków i jest zniszczony, to niestety trzeba go wymienić. Jeśli blat jest drewniany, to po oczyszczeniu ze szlifowania oraz odpyleniu, można go polakierować czy zaolejować i tym sposobem będzie służył nam wiele kolejnych lat.

Zobacz też: Kurz na meblach? Wystarczy raz na 3 tygodnie spryskać je tym kosmetykiem. Brud odejdzie w siną dal

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.