Światła do jazdy dziennej to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo

Światła do jazdy dziennej można określić mianem najbardziej podstawowych spośród wszystkich rodzajów oświetlenia w samochodzie. Kierowcy w żadnym wypadku nie powinni zapominać o sposobie ich używania.

Światła w samochodzie. Dlaczego są istotne?

Światła do jazdy dziennej to tylko jeden z wielu rodzajów świateł, w które wyposażone są pojazdy drogowe. O tym, że jest to niezwykle istotna kwestia, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zmienne warunki atmosferyczne, a także podróżowanie o różnych porach dnia sprawia, że światła są nieodzownym elementem wyposażenia. Każdy kierowca przed wyruszeniem na drogę, bez względu na to jak długi odcinek ma do pokonania, powinien dokładnie sprawdzić, czy wszystkie światła w samochodzie są sprawne. Oczywiście powinien także używać ich zgodnie z przeznaczeniem i z zastosowaniem do obowiązujących przepisów drogowych. 

Światła drogowe. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych

Jazda samochodem wymaga od kierującego nie tylko skupienia i myślenia o własnej jeździe, ale także zwracania uwagi na innych uczestników ruchu. Ma to szczególne znaczenie w kontekście oświetlenia, bowiem nieodpowiednie światła drogowe mogą mocno utrudniać bezproblemowe poruszanie się innym kierowcom. Dbajmy zatem nie tylko o własne, ale także o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. 

Światła w samochodzie: egzamin. Charakterystyka świateł do jazdy dziennej

Pierwszym momentem, kiedy każdy kierowca musi wykazać się znajomością światła w samochodzie, jest egzamin na prawo jazdy. Światła do jazdy dziennej są umieszczone z przodu pojazdu i charakteryzują się białą barwą. W praktyce są wykorzystywane rzadziej od świateł mijania — najczęściej przydają się w trakcie jazdy w ciągu dnia i w warunkach pogodowych, które nie ograniczają widoczności. Po zmroku, gdy robi się coraz ciemniej, ich miejsce zastępują światła drogowe lub mijania.

Główną cechą odróżniającą światła do jazdy dziennej od mijania jest ich moc. Pierwsze z nich są nawet 5-krotnie słabsze, co przekłada się na to, że nie ułatwiają komfortowej jazdy po drodze, ale z drugiej strony pojazd staje się dzięki nim lepiej widoczny. Właśnie ten aspekt jest wymagany w kontekście obowiązku jazdy z tymi światłami w ciągu dnia. Z uwagi na swój charakter i moc, światła do jazdy dziennej są zakazane podczas poruszania się samochodem po zmroku. Biorąc pod uwagę ich konstrukcję, mogłyby one znacząco wpływać na widoczność u kierowców jadących z naprzeciwka i ich oślepiać. Nie chcąc więc negatywnie wpływać na innych uczestników ruchu, warto o tym pamiętać.

Zobacz wideo Tak kończy się ignorowanie czerwonego światła. Groźny wypadek audi i alfy romeo

Wymagania wobec świateł do jazdy dziennej

Zgodnie z polskimi przepisami, światła do jazdy dziennej mogą być używane zamiast świateł mijania, ale tylko w przypadku normalnej przejrzystości powietrza i od świtu do zmierzchu. Jeśli chodzi o kwestie montażu, muszą być zainstalowane symetrycznie względem osi pojazdu, na równej wysokości. Minimalna wysokość od ziemi do dolnej krawędzi lampy powinna wynosić 25 cm, a do górnej krawędzi maksymalnie 150 cm. Dodatkowym wymogiem jest zachowanie co najmniej 60 cm odległości między lampami, jeśli chodzi o zakres od wewnętrznej krawędzi. Jeśli natomiast szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm, wtedy zakres ten wynosi 40 cm. Ponadto lampy nie mogą być zamontowane dalej niż 40 cm od obrysu pojazdu.

Światła do jazdy dziennej: symbol. Oznaczenie świateł do jazdy dziennej w samochodzie

Na desce rozdzielczej światła do jazdy dziennej oznaczone są zieloną ikoną, która przedstawia rozchodzące się światło za pomocą kropek o różnej wielkości. Osoby dopiero przygotowujące się do uzyskania prawa jazdy powinny o tym pamiętać, ponieważ jest to jedno ze świateł w samochodzie, które może być wymagane do wskazania podczas egzaminu praktycznego.

Zobacz też: Mijania, długie, drogowe, przeciwmgłowe... Świateł jest sporo, a kierowcy się gubią

Więcej o:
Copyright © Agora SA