Jesienne nawożenie trawnika jest kluczowe. Dzięki temu murawa zachwyci wiosną gęstością i kolorem

Czym nawozić trawę na jesień? Każdy, kto posiada gęstą, zieloną murawę zdaje sobie sprawę z tego, że nadchodzi czas, w którym należy odpowiednio ją przygotować do zimy. Podpowiadamy, w jakim terminie najlepiej wykonać nawożenie oraz jakie nawozy stosować w tym okresie.

Gęsta, zielona murawa to spełnienie marzeń każdego, kto przez cały sezon dbał o to, aby zapewnić jej wszystko, czego tylko potrzebuje. Żeby jednak zachować odpowiednią formę na następny sezon, należy odpowiednio ją do tego przygotować i wzmocnić przed nadchodzącą zimą.

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Po co nawozić trawnik na jesień? Jest to kluczowy zabieg, który pomoże przetrwać murawie okres zimowy

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważnym zabiegiem jest nawożenie trawnika w okresie jesiennym. Ten zabieg sprawia, że przygotowujemy nasz zielony dywan do okresu zimowego i ujemnych temperatur oraz zapewniamy mu lepszy start, na okres wiosenny. Trawnik można zasilać już przed zimą od połowy sierpnia do początku października. Trawa podobnie jak inne rośliny w ogrodzie stopniowo przygotowuje się do spoczynku zimowego wraz z końcem sezonu letniego. Zaczyna magazynować więc wodę i składniki odżywcze w korzeniach spowalniając wzrost i rozwój rośliny. Dlatego warto zadbać o to, aby odpowiednio go zasilić. Dzięki temu będący w lepszej kondycji i przetrwa zimę, a do tego będzie odporny na pleśń śniegową, suszę oraz przemarzanie.

Jak i czym nawozić trawnik jesienią? Pamiętaj, aby unikać tego składnika w nawozach

Nawóz jesienny będzie znacznie różnił się składem od tego wiosennego. Zawiera on zwiększoną ilość fosforu i potasu. Nawozy jesienne nie mają i nie powinny być wzbogacane azotem, choć zdarzają się takie, które mają bardzo obniżoną zawartość tego składnika. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż azot jest odpowiedzialny za pobudzenie roślin do wzrostu, a jednak przed okresem zimowym nie chcemy utrudnić roślinie przejścia w stan spoczynku. Dodatkowo trawa zasilana tym składnikiem podczas jesieni będzie mniej odporna na mrozy i choroby. Wiosną może się to mocno odbić na kondycji całego trawnika. Dlatego ostatnie zasilanie murawy z dodatkiem azotu powinno zostać wykonane w pierwszych dniach sierpnia. Od połowy tego miesiąca należy zmienić nawozy na takie, które zawierają zwiększoną ilością potasu i fosforu. Zanim jednak zabierzesz się do nawożenia, zadbaj o to, aby trawnik został nisko skoszony i był suchy. Granulki nawozu należy rozsypywać równomiernie na całej powierzchni trawnika. Pomocny w tym celu będzie specjalny siewnik. Jednak gdy nie posiadasz takowego sprzętu, możesz zrobić to ręcznie metodą na krzyż. Następnie po całym zabiegu zadbaj, aby trawa została dokładnie podlana wodą.

Więcej o: