Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce i skąd się wzięła ta tradycja?

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy? Pierścionek zaręczynowy to biżuteria wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Mężczyzna wręczający go kobiecie deklaruje jej miłość i chęć wstąpienia w związek małżeński. Aby zaoszczędzić niepotrzebnego stresu przyszłym narzeczonym podczas zaręczyn, podpowiadamy, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, który jest symbolem tej niezwykłej chwili.

Pierścionek zaręczynowy na palcu — co symbolizuje i skąd wzięła się ta tradycja? 

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy, zwykle zastanawia się mężczyzna, który ma zamiar taką biżuterię podarować kobiecie, z którą chce się zaręczyć. Pierścionek zaręczynowy na palcu kobiety świadczy o tym, że jest ona po zaręczynach i wkrótce stanie na ślubnym kobiercu. Wybór pierścionka zaręczynowego dla kobiety często spędza sen z powiek mężczyznom, którzy mają nadzieję, że pierścionek przypadnie do gustu ukochanej i spełni jej marzenia.

Skąd w ogóle pochodzi zwyczaj obdarowania kobiety pierścionkiem podczas zaręczyn? Jego początku należy szukać w czasach starożytnych. Egipcjanie, którzy przykładali ogromną wagę do ceremonii zaślubin, z nie mniejszym zaangażowaniem dbali o to, aby zaręczynom również nadać wyjątkowe i symboliczne znaczenie. Pierścionek zaręczynowy w dawnych czasach noszony był na serdecznym palcu lewej dłoni. Wybór palca serdecznego nie był przypadkowy. Przebiega przez niego żyła, która ma bezpośrednie połączenie z sercem, odpowiadającym za uczucia człowieka. Ważny był również kształt przedmiotu symbolizującego uczucie między dwiema osobami. Pierścionki zaręczynowe, podobnie jak obrączki, miały od zawsze kształt okręgu, który świadczy o trwałości i nieskończoności uczucia.

Zobacz wideo Sandra Kubicka o zaręczynach i ślubie

Pierścionek zaręczynowy — na której ręce powinien się znaleźć? 

Którą rękę powinien ozdobić pierścionek zaręczynowy? Na której dłoni noszono go kiedyś? Dawniej pierścionek zaręczynowy zakładano na lewą dłoń. Zwyczaj ten również bierze swój początek ze starożytnego Egiptu. Okazuje się natomiast, że kwestia tego, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce, zmieniła się na przestrzeni wieków. Momentem zwrotnym w tej kwestii była klęska powstania styczniowego. Kobiety, których mężowie wrócili do domów po walkach, na znak solidarności z wdowami, zaczęły przekładać swoje obrączki z lewej na prawą dłoń. W tym samym miejscu znalazł się także pierścionek zaręczynowy i ta tradycja została zachowana do dziś. Współcześnie pierścionek zaręczynowy zakładany jest na prawą dłoń, choć jego miejsce może się zmienić, w zależności od tego, gdzie kobieta zdecyduje się zakładać pierścionek zaręczynowy po ślubie. 

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy zgodnie z polską tradycją? 

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce? Jeżeli mężczyzna planuje oświadczyny, to dobrze by było, aby poznał odpowiedź na to pytanie zawczasu. Oświadczyny to nie tylko wyjątkowy, ale także często stresujący moment dla mężczyzny, który ma przecież do zadania swojej wybrance jedno z najważniejszych w życiu pytań. Aby uniknąć niezręcznej sytuacji podczas nakładania pierścionka zaręczynowego, warto wiedzieć wcześniej, nie tylko, na której ręce, ale także, na którym palcu powinien znaleźć się pierścionek zaręczynowy przyszłej żony. Zgodnie z polskim zwyczajem, pierścionek zaręczynowy zakładany jest na serdeczny palec prawej dłoni kobiety. Podobny zwyczaj panuje także w innych krajach europejskich m.in. w Niemczech i Austrii. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że w niektórych krajach kobiety nie są obdarowywane pierścionkiem zaręczynowym, a w jego miejsce otrzymują obrączkę, którą od dnia ślubu zaczynają nosić na drugiej ręce. 

Pierścionek zaręczynowy — na którym palcu noszą go mężatki? 

Jak po ślubie nosić pierścionek zaręczynowy? Na którym palcu powinna się znaleźć ta wyjątkowa biżuteria, gdy w jej miejsce zakładamy obrączkę? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. To, na której ręce i na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie, zależy przede wszystkim od kobiety i jej wygody. Niektóre panie po ślubie nadal noszą pierścionek zaręczynowy na serdecznym palcu prawej dłoni, tuż obok ślubnej obrączki. Choć zazwyczaj pierścionek zaręczynowy i obrączka znajdujące się obok siebie ładnie prezentują się na dłoni, to należy mieć na uwadze, że łatwiej wówczas o uszkodzenie czy zarysowanie biżuterii. Nie zawsze także takie połączenie do siebie pasuje. Jeżeli pierścionek zaręczynowy, którym została obdarowana kobieta jest duży, to noszenie go na tym samym palcu co obrączka, może okazać się mało komfortowe. Innym rozwiązaniem jest więc przełożenie pierścionka zaręczynowego na palec serdeczny lewej dłoni bądź na palec środkowy prawej dłoni. 

Zobacz też: Pierścionek zaręczynowy - jaki model wybrać i jak go wręczyć? Jak nosić pierścionek zaręczynowy?

Więcej o: