Regulacja okien na zimę - przełącz okna na tryb zimowy. Czy warto korzystać z pomocy fachowca?

Regulacja okien na zimę lub lato to dwie różne historie, które warto zgłębić. Dawny kierunek wysokiej izolacyjności zastąpiło dopasowanie do zmieniających się warunków pogodowych za oknem. Jak zadbać o ciepło zimą i przyjemny chłód latem? Podpowiadamy.

Regulacja okna zima-lato - co warto wiedzieć? 

Dlaczego regulacja okna zima-lato jest tak ważna? Pomimo że plastikowe okna są standardem w polskich domach i mieszkaniach, to temat regulacji w kontekście przygotowań do zimy lub lata jest nadal pomijany. Konkretnie chodzi o regulację docisku okna. Brak tej czynności przekłada się na negatywny mikroklimat we wnętrzu, które oprócz dobrej izolacji zimą powinno mieć też dostęp do świeżego powietrza latem. 

Regulacja docisku okna zimą przynosi wymierne korzyści

Wraz z nadejściem sezonu jesień-zima nie tylko chcemy zadbać o ciepło domu, ale też zrealizować ten cel jak najniższym kosztem. Warto wiedzieć, że regulacja okien plastikowych może skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Brak regulacji docisku okna latem może sprawić, że dom zacznie chorować 

W pierwszych ciepłych miesiącach wiosny należy przejść na tryb letni. Brak regulacji docisku okna przy wyższych temperaturach może przyczynić się do powstawania pleśni oraz grzybów, które przekładają się na stan naszego zdrowia

Regulacja okien plastikowych - na czym polega? 

Wraz z początkiem jesieni można zaobserwować wysyp ogłoszeń, których autorzy specjalizują się w regulacji okien plastikowych. Jak w poszukiwaniu oszczędności nie narazić domowego budżetu na niepotrzebny wydatek? Regulacja okna balkonowego oraz wszystkich pozostałych standardowych okien nie jest trudna, dopasowanie trybów można wykonać samodzielnie, poprzez zmianę w zakresie docisku uszczelki. 

Regulacja okna balkonowego i wszystkich pozostałych w praktyce 

Zdecydowanie nie warto czekać z tym na ostatnią chwilę, przed pojawieniem się konkretnych przymrozków należy zmienić tryb na zimowy. Jak tego dokonać? Cała operacja ogranicza się do kilku prostych kroków, które nie powinny sprawić większego problemu: 

  • Zacznij od otwarcia okna
  • Teraz na okuciu okna postaraj się odnaleźć metalowe rolki, które znajdziesz na górze na środku i na dole. 
  • Przy użyciu klucza imbusowego należy docisnąć rolki, które znajdują się najbliżej uszczelek. 
  • Po regulacji sprawdź, czy okno dobrze się zamyka. 
  • Po dociśnięciu skrzydła do ramy może się zdarzyć, że klamka okienna będzie pracować o wiele ciężej i jest to zupełnie normalne. 

Regulacja okien na zimę - jak odświeżyć ramy? 

Okna domu to kluczowy punkt, który przyciąga uwagę i światło do wnętrza. Plastik z czasem się zmienia i zaczyna żółknąć, jak zadbać o ładne framugi? Sodę oczyszczoną plus sok z cytryny i odrobinę octu należy połączyć w jednolitą papkę, następnie nałożyć na ramę i zostawić na 5 minut i na koniec zetrzeć chusteczką. W przypadku bardzo starych ram warto postawić na nowe firany, które skutecznie maskują wszelkie niedoskonałości.  

Zobacz też: Dodaj mąkę ziemniaczaną do wody i przetrzyj okna. Cała chemia pójdzie od razu do kosza

Więcej o:
Copyright © Agora SA