Tak wyczyścisz sztućce ze stali nierdzewnej i aluminium. Dzięki tym trikom będą wyglądać jak nowe

Jak wyczyścić sztućce? Kiedy nakrywamy stół, dbamy o każdy szczegół. Idealny obrus, wazon, kwiaty i inne dekoracje stołowe potrafią sprawić, że zastawa będzie się świetnie prezentować. Cały efekt mogą jednak zniszczyć źle doczyszczone sztućce. Podpowiadamy, jak sprawić by były lśniące jak nowe.

Niestety sztućce z czasem zaczynają szarzeć i nie wyglądają już tak efektownie jak na samym początku. Na szczęście istnieją sposoby, które mogą skutecznie opóźnić proces starzenia się materiału, z którego są wykonane.

Zobacz wideo Masz zapuchnięte oczy, zapomniałaś zalotki? Na te problemy jest jedna odpowiedź... łyżka!

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak czyścić sztućce? Zazwyczaj jest to materiał ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna jest materiałem, z którego wykonuje się większość sztućców. Przez długi czas nie ulega zniszczeniom. Jednak złośliwość rzeczy martwych bywa taka, że nawet najbardziej wytrzymały materiał kiedyś może ulec korozji. Po pewnym czasie stal nierdzewna traci swój blask i zaczyna matowieć. Jak przywrócić stan takich sztućców do pierwotnego wyglądu? Z całą pewnością należy unikać w tym wypadku płynów do mycia naczyń z dodatkiem cytryny i pomarańczy, które mogą przyśpieszyć proces matowienia. Przywrócić ich dawny blask można dzięki gorącej kąpieli wodnej z dodatkiem octu. Wystarczy w garnku wymieszać 1 litr wody z dziewięcioma łyżkami octu, postawić na ogniu, dorzucić do tego sztućce i gotować tak przez około 15 minut. Po takim zabiegu powinny lśnić jak nowe. Nieco delikatniejszym metalem jest aluminium, z którego również wykonuje się zastawę stołową. W tym przypadku dobrze sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Wystarczy łyżka proszku na dwie łyżki płynu. Nanieść na miękką szczoteczkę i wyczyścić, a następnie wypłucz je pod bieżącą wodą.

Jak wyczyścić złote i srebrne sztućce? Są efektowne, lecz kłopotliwe w utrzymaniu

Pozłacane sztućce zazwyczaj są wykorzystywane na wyjątkowe okazje. Zatem powinny wyglądać nieskazitelnie. Niezawodną metodą czyszczenia takiego materiału będzie moczenie ich w spirytusie. Wystarczy przygotować szklaną miskę, dolać alkohol w stężeniu nie mniejszym niż 95% i zanurzyć w mieszance zastawę. Pozostawić na około dwie godziny. Po tym czasie należy je wyjąć i dokładnie osuszyć. Równie skuteczny będzie także ocet. Wystarczy zwilżyć szmatkę w occie, wyczyścić sztućce, a następnie wypolerować je ściereczką zwilżoną letnią wodą. W przypadku srebrnych sztućców sprawa ma się nieco inaczej, gdyż w przeciwieństwie do stali nierdzewnej czy aluminium, srebro można czyścić z pomocą soku cytrynowego. Wystarczy wycisnąć pół cytryny na ściereczkę i wypolerować sztućce. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.