Tych kwiatów lepiej nie stawiaj na parapecie. Niektóre z nich mogą być silnie trujące

Rośliny hodowane przez nas w domu pełnią funkcję ozdobną oraz wiele z nich oczyszcza powietrze. Niestety - jak się okazuje - istnieją również takie, które nie powinny być trzymane w pomieszczeniach. Ich obecność może źle wpływać na zdrowie.

Kwiaty na domowych parapetach to już niemalże tradycja w wielu polskich domach. Wyglądają pięknie i sprawiają, że pomieszczenie jest poniekąd ożywione i przyjemniej się w nim przebywa. Niestety nawet doświadczeni ogrodnicy popełniają pewien błąd i trzymają te rośliny w domach. Ich obecność może być zagrożeniem - są trujące dla człowieka oraz dla domowych pupili, więc lepiej z nich zrezygnuj. Jakich kwiatów nie trzymać w domu?

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rośliny oczyszczające powietrze do domu. Nie wszystkie się nadają

Mogłoby się wydawać, że każda roślina może być hodowana w domu, prawda? Okazuje się, że nie, a niestety wiele osób o tym nie wie. Większość roślin to naturalne filtry, które tak jak wspominaliśmy, oczyszczają powietrze z toksyn. Jeśli mieszkasz w mieście lub w okolicy kominów czy hut, warto postawić tego typu kwiaty na parapetach. Tak naprawdę nawet gdy mieszkasz na wsi i powietrze jest stosunkowo czyste, warto posiadać kwiaty pochłaniające toksyny, ponieważ są one również obecne m.in. w farbach ściennych, środkach czystości używanych na co dzień czy w odzieży. Przykładowymi roślinami tego typu będą m.in. aloes, skrzydłokwiat, dracena wonna czy paproć. A jakich kwiatów unikać? 

Jakich roślin unikać w domu? Te mogą być niebezpieczne

Niestety niektóre rośliny hodowane w domu mogą przynieść więcej złego niż dobrego. Nie każdy kwiat powinien być uprawiany na parapecie w doniczce, ponieważ może źle wpływać na zdrowie mieszkańców. Okazuje się, że rośliny wydzielają pewne olejki i wonie, które na ogół służą odstraszaniu szkodników w naturalnym środowisku. Jedną z takich roślin jest difenbachia, która zawiera trujący dla człowieka i zwierząt sok, podrażniający skórę i powodujący jej zapalenia. Jeśli np. zwierzę ugryzie listek, a tym samym wypije sok z kwiatu, może skończyć się to wymiotami, biegunką lub nawet paraliżem. W przypadku kontaktu z taką rośliną lepiej założyć rękawiczki, a później je wyrzucić. Fiołek alpejski to również kwiat, którego lepiej unikać w domu, ponieważ może podrażniać skórę przez obecne w roślinie saponiny i glikozyd. Inne rośliny, których lepiej nie mieć na parapecie to m.in. kroton, bluszcz i amarylis

Więcej o: