Wiemy, kiedy powinno się sadzić hiacynty. Trzymaj się tych terminów, a twoje kwiaty będą zachwycać

Hiacynty to piękne rośliny, które stanowią niesamowitą ozdobę dla naszych rabatek. Ważne jest jednak posadzenie ich w odpowiednim terminie, by - gdy nadejdzie czas - mogły swoim kwitnieniem zwiastować wiosnę. Sprawdziliśmy optymalny czas na wsadzenie hiacyntów w ziemię.

Hiacynty są niezwykle popularną rośliną cebulową, która zakwita na wiosnę. Zazwyczaj są one uprawiane na ogródkowych rabatach, na balkonach i tarasach, ale również coraz częściej sadzi się je w doniczce, by trzymać w domu. Sprawdziliśmy, kiedy jest najlepszy czas na sadzenie tych pięknych kwiatów, by przez długi czas mogły zachwycać.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o hiacynty? Odmian tej rośliny jest nawet około stu

Hiacynty to rośliny cebule z rodziny szparagowatych. Najpopularniejszym jest hiacynty wschodni, który wydaje niebieskie kwiaty wiosenne. To właśnie tę roślinę najczęściej widzimy na przydomowych rabatkach. Jednak odmian hiacyntów, jest naprawdę sporo, bo około 100. Rośliny te rosną zazwyczaj do około 20-30 centymetrówDzwonkowate kwiaty hiacyntów są zebrane w grona, mogą być czerwone, różowe, pomarańczowe, łososiowe, żółte, fioletowe, białe lub niebieskie. Można je poznać również po charakterystycznym zapachu. W Polsce kwitną one zazwyczaj od kwietnia do maja, jednak w cieplejszych obszarach ich kwitnienie rozpoczyna się już nawet od lutego. Jeden hiacynt kwitnie od 2 do 3 tygodni. Stanowisko dla tej rośliny powinno być słoneczne, ciepłe i odsłonięte od wiatrów. Najlepiej sprawdzi się przepuszczalna, żyzna - najlepiej próchnicza - gleba o odczynie obojętnym. Zanim zabierzemy się za sadzenie, ziemię należy odchwaścić i spulchnić. 

Jak i kiedy sadzić hiacynty? Termin, by wsadzić je w ziemie już nadszedł

Cebulki hiacyntów powinny być sadzone do ziemi na przełomie września i października. Nie różnią się w tym od innych kwiatów cebulowych sadzonych jesienią. W zależności od wielkości cebulki,  głębokość ich sadzenia może wynosić od 10 do nawet 20 centymetrów, zaś rozstawa pomiędzy cebulami - od 15 do 25 centymetrów. Najlepiej sprawdzi się zasada, że cebulka powinna być zasadzona na głębokości równiej trzech jej długością. Hiacynty można również uprawiać w doniczce w domu. W typ przypadku można pędzić ich cebule, by zakwitły już w okresie zimowym. Pędzone hiacynty w doniczkach pojawiają się w sprzedaży od listopada do końca marca. Doniczki z hiacyntami ustawia się w miejscu słonecznym, jednak niezbyt ciepłym, najlepiej w temp. 16 - 20 stopni Celsjusza. Nie ma konieczności nawożenia ich, jednak trzeba pamiętać o podlewaniu. Najlepiej, żeby ziemia była cały czas wilgotna.

Więcej o: