Moja ciocia ma genialny sposób na przygotowanie przetworów. Już od dawna nie gotuje słoików

Jeśli lubisz przygotowywać przetwory na zimę, to ta metoda pasteryzacji może ci się bardzo przydać. Nie musisz już stać nad garnkiem i pilnować, by woda nie wykipiała. Jest lepszy sposób na konserwację jedzenia w słoikach. Ta metoda na sucho zaoszczędzi sporo pracy.

Pasteryzację przetworów zwykle wykonuje się poprzez gotowanie słoików w garnku z wodą. To dobra metoda, ale nie jest jedyna. Mało kto wie, że można to robić również w inny sposób, i to na sucho. Dzięki temu trikowi nie trzeba stać przy kuchence przez cały czas, a przy okazji będzie mniej sprzątania. Sprawdź, jak pasteryzować przetwory w piekarniku.

Zobacz wideo Czas na przetwory! Jak przygotować kurki i czereśnie, zawekować słoiki i odkleić z nich etykiety?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Po co pasteryzować przetwory? Nie musisz tego robić w ten sposób

Końcówka lata to świetny czas na przetwory. Warto schować do słoików śliwki, ogórki i inne owoce naszych ogródkowych zbiorów, by cieszyć się ich smakiem na dłużej. W tym celu należy odpowiednio zakonserwować słoiki. Pasteryzacja polega na usunięciu z jedzenia bakterii, przy jednoczesnym zachowaniu składników odżywczych, co pomoże utrzymać świeżość przetworów na dłużej. Wiele osób robi to w gorącej wodzie. Wówczas wkłada się słoiki do garnka i zalewa wodą na 3/4 wysokości naczynia. Całość podgrzewa się pod przykryciem, a gdy woda zacznie bulgotać można zacząć odliczać czas pasteryzacji. Później wyciąga się słoiki z garnka i odkłada na ścierkę do góry dnem. To skuteczna metoda, ale wymaga bardzo dużo pracy. Należy wówczas cały czas stać przy kuchence i pilnować, by woda z garnka nie wykipiała. Jest na to lepszy sposób.

Pasteryzacja przetworów w piekarniku. To o wiele prostsze niż myślisz

Jeśli nie chce ci się stać nad garnkami, to mamy lepszą metodę na skuteczne pasteryzowanie przetworów. Można to zrobić w piekarniku. Jak się za to zabrać? W tym celu należy przelać jeszcze gorące przetwory do słoika w taki sposób, by nie wypełniały naczynia w całości. Warto zostawić 2-3 cm odstępu od nakrętki. Następnie zakręć słoiki i wyłóż blaszki piekarnika papierem do pieczenia lub gazetami. Postaw na nich naczynia w taki sposób, by nie stykały się ze sobą. Ustaw urządzenie na 120-130 stopni Celsjusza, jeśli przetwory są jeszcze gorące. Jeśli jednak zdążyły wystygnąć, możesz włożyć je do zimnego piekarnika. Następnie podgrzewaj słoiki przez około 30-40 minut. Jeśli piekarnik nie był rozgrzany przed włożeniem przetworów, należy wydłużyć czas o 20 minut. Po tym czasie wyłącz piekarnik i otwórz drzwiczki urządzenia. Pozostaw słoiki w środku na około 30 minut, a następnie wyłóż je na ścierce rozłożonej na blacie aż do całkowitego ostudzenia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.