Mech pojawia się na powierzchniach dachowych, które są zacienione. Najczęściej są to miejsca od strony północnej. Mech to roślina, która ma bardzo niskie wymagania. Powierzchnia dachowa ze słabą wentylacją, która jest pokryta kurzem i wilgocią, w zupełności wystarczą, aby stworzyć roślinie idealne warunki do rozwoju.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zanim wskoczysz na dach, najpierw weź pod uwagę kwestie bezpieczeństwa. Dach pokryty mchem może być bardzo śliski, więc usuwanie go powinno przebiegać ze zachowaniem szczególnej ostrożności. Jeżeli nie czujesz się na siłach, nie ma co ryzykować, lepiej wówczas skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy posiadają odpowiedni sprzęt oraz wiedzę. Usuwanie mchu można wykonać przy pomocy twardej szczotki lub myjki ciśnieniowej. Jednak wszystko zależy od materiału, którym pokryty jest dach. W przypadku powierzchni gładkich, takich jak pokrycie blaszane lepiej jest używać myjki ciśnieniowej, gdyż szorowanie może uszkodzić powłokę. Porowatą powierzchnię najlepiej jest wyszorować, gdyż woda może pozostawić resztki roślinne, które wrastają w pory. Istnieje również prosty domowy sposób, który pozwoli pozbyć się mchu w szybki sposób. Miejsca nim pokryte wystarczy spryskać octem dziewięcioprocentowym i pozostawić do zwiędnięcia roślin. Najlepiej wykonać to w lekko słoneczny, niedeszczowy dzień. Po zwiędnięciu wszytko dokładnie usuń twardą szczotką. Po pozbyciu się mchu z dachu warto odpowiednio zabezpieczyć go przed ponownym porostem.
Powierzchnię dachu należy zaimpregnować odpowiednimi preparatami, które będą chronić zarówno przed mchem jak i pleśnią. Impregnat ma za zadanie również uodpornić dachówki na działanie promieni słonecznych. Warto pamiętać, że przed nałożeniem takiego preparatu należy wcześniej powierzchnię dokładnie oczyścić. Istnieje sposób, który jest doskonały, aby zabezpieczyć dach przed mchem. Na jego szczycie wystarczy montować paski z miedzi lub cynku oraz rękawy polipropylenowe przeplatane miedzianą nitką. Woda opadowa w połączeniu z miedzią wytworzy jony szkodliwe dla mchu, jednocześnie go niszcząc.