Podczas jesiennych spacerów warto się schylić i zebrać do kieszeni kilka sztuk nasion kasztanowca. Nie są one jadalne, jednak można je wykorzystać na wiele różnych sposobów. Sprawdź, co można wyczarować z tych darów jesieni oraz jakie mają właściwości.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Owoce kasztanowca nie są jadalne, a niedojrzałe mogą być silnie trujące. Tylko odpowiednio przetworzone będą wydobywać swoje dobroczynne właściwości. Wykorzystywane są między innymi przez profesjonalne firmy farmaceutyczne i medyczne. Znajdują one także zastosowanie jako ekologiczne kosmetyki - do ciała, włosów, a nawet do masażu! Są bezpłatne, łatwo dostępne w sezonie oraz mają zdrowy skład. Ale to nie wszystko. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że mają one silne działanie energetyczne. Niwelują skutki działania elektromagnetycznego, dlatego warto mieć kilka sztuk np. obok telewizora. Mogą się przydać także podczas domowych obowiązków. Podpowiadamy, w jaki sposób zrobić domowej roboty płyn do prania z kasztanów.
Zapewne miłośnicy ekologicznych rozwiązań już o tym wiedzą, że kasztany z powodzeniem można wykorzystać do prania. Ma to związek z zawartością saponiny, która w kontakcie z wodą zaczyna tworzyć pianę. Dzięki wykorzystywaniu ich jako płyn ograniczamy przede wszystkim ilość związków chemicznych wykorzystywanych w naszym otoczeniu, a ubrania będą pachnące i czyste. Warto jednak wiedzieć, że kasztany można użyć tylko i wyłącznie do kolorowego prania. Do wykonania jednego cyklu potrzebne będzie około dziesięciu sztuk kasztanów. Należy obrać je z brązowej otoczki, a następnie rozdrobnić na przykład młotkiem lub użyć blendera. Zmielone kasztany wkładamy do specjalnego worka na pranie lub skarpetki i wrzucamy do bębna. Pierzemy jak zwykle. Jeżeli spodobał ci się ten sposób to wiedz, że produktu do tego przeznaczonego można zrobić na dłużej. Uzbierane kasztany obieramy z otoczki, rozdrabniamy, a następnie blendujemy. Całość należy odpowiednio wysuszyć. Można to zrobić na słońcu lub w piekarniku (na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia). Gotowy proszek do prania przechowujemy w szklanym słoiku nawet przez kilka miesięcy. Przed użyciem należy zalać gorącą wodą cztery łyżki produktu i wlać bezpośrednio do szuflady pralki.