Jeśli w doniczce pojawi się taki osad, reaguj natychmiast. Wystarczy moment, a roślina zmarnieje

Jak poradzić sobie z pleśnią w doniczce? Gdy podczas podlewania roślin zauważasz biały osad często przypominający biały puch to znak, że coś jest nie tak. W takiej sytuacji nie warto czekać, aż problem sam zniknie, gdyż może skutkować to zamieraniem rośliny. Podpowiadamy, co powoduje powstawanie pleśni i jak z nią walczyć.

Powstała pleśń na doniczkach ogranicza dostęp wody do korzeni, przez co roślina stopniowo traci na atrakcyjności. Niestety jest to dość częste zjawisko spotykane na roślinach domowych. Dlatego kluczowe jest, aby wiedzieć, jak z nią walczyć, by nie stracić żadnej z roślin.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak powstaje pleśń w doniczkach? Lepiej nie mieć lekkiej ręki do podlewania

Początkowo pleśń pojawia się tylko na części podłoża. Jeżeli nic z tym nie zrobimy, opanuje całą wierzchnią warstwę ziemi. Najbardziej sprzyjający powstawaniu pleśni okres panuje od jesieni aż do wiosny. Czynnikami na to wpływającymi są niedobory światła, zbyt wysoka wilgotność powietrza oraz zbyt częste podlewanie. Wpływ na to ma również nieodpowiednie podłoże, które niedostatecznie przepuszcza wodę. Ziemia w doniczce z kwiatami nie powinna być zbita, zbyt ciężka ani gliniasta. Rośliny najlepiej jest sadzić w podłożu lekkim, z warstwą drenażową. Jeżeli używasz do roślin tylko ziemi uniwersalnej, obowiązkowo należy wymieszać ją z perlitem, który rozluźni glebę. Podpowiadamy, w jaki sposób pozbyć się powstałej pleśni z doniczki, aby już nie nawracała.

Jak pozbyć się pleśni z doniczki? Posyp powierzchnię doniczki tą przyprawą

Pleśń powstała na doniczkach jest niebezpiecznym zjawiskiem i należy się jej jak najszybciej pozbyć. Gdy pokryje całą powierzchnię ziemi, będzie utrudniać odparowywanie wody. W efekcie może to prowadzić do zbierania się wilgoci w bryle korzeniowej, a w ostateczności do gnicia korzeni i z czasem do zamierania rośliny. Obecność pleśni sprzyja również rozwojowi chorób grzybowych, które atakują liście. Aby się jej pozbyć, warto znać te proste i skuteczne sposoby. Jednym z nich jest posypanie wierzchniej warstwy cynamonem, który ma właściwości grzybobójcze. Wiele osób poleca również mieszankę wody z łyżką sody oczyszczonej, którą można albo podlać rośliny, albo zraszać. Ostatnim sposobem będzie przygotowanie środka na bazie czosnku. Wystarczy rozgnieść ząbek, wrzucić do szklanki z wodą, odstawić na jakiś czas, a następnie podlać roślinę. Uwaga! Nigdy nie podlewaj żadnym specyfikiem roślin, gdy podłoże nadal jest mokre lub wilgotne. Podlewamy tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że ziemia dostatecznie zdążyła wyschnąć. Wcześniej należy sprawdzić wilgotność podłoża za pomocą palców, lub higrometru.

Więcej o:
Copyright © Agora SA