Wybieramy trawy ozdobne do ogrodu ze względu na ozdobny wygląd oraz ich szerokie zastosowanie. Podkreślają one charakter działki, dodają jej uroku, oraz uzupełniają roślinne kompozycje. Mogą tworzyć nawet bujny żywopłot. Jak pielęgnować oraz kiedy sadzić? Podpowiadamy.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Trawy ozdobne można sadzić w dwóch terminach - jesienią i wiosną. Jeśli to robimy wczesną jesienią, należy pamiętać, aby to były przede wszystkim odmiany mrozoodporne. Przed rozpoczęciem dobrze jest odpowiednio oczyścić oraz przekopać stanowisko pod roślinę. Do dołków dobrze jest wrzucić trochę lekkiego, organicznego nawozu, na przykład kompostu. Przesadzanie najlepiej zrobić jest wczesną wiosną, jeszcze chwilę przed lub tuż po rozpoczęciu okresu wegetacji. Należy dokładnie obserwować roślinę, czy nie zaczęły się pojawiać na niej zielone źdźbła - to znak, że spokojnie jeszcze można przesadzić. Podpowiadamy, jakie stanowisko będzie najlepsze do sadzenia oraz wszystkie inne najważniejsze rzeczy w pielęgnacji.
Zanim zabierzesz się do sadzenia traw, musisz wiedzieć, jakie są podstawowe wymagania uprawowe. Większość odmian będzie najlepiej rosła w pełnym słońcu, ewentualnie rozproszonym świetle. Niestety miejsca zacienione sprawią, że będą gorzej kwitły oraz mniej krzewiły. Wyjątkiem preferującym cień będą na przykład: szarobródek syberyjski, trzęślica trzcinowata, turzyca zwisła i niskie odmiany traw ozdobnych np. miskant chiński. Przed zakupem rośliny musisz koniecznie zwrócić uwagę na preferencje podłoża, w którym powinno się ją uprawiać. Niektóre gatunki, takie jak wydmuchrzyca piaskowa, będą najlepiej się czuć w lekkiej, piaszczystej i suchej glebie. Zaś na przykład trzęślica będzie się czuć najlepiej w glebie żyznej i dość wilgotnej. Mrozoodporność również zależna jest od gatunku. Jeżeli chcesz sadzić rośliny w okresie jesiennym, to zwróć uwagę na takie gatunki jak miskant chiński. Przycinanie powinno odbywać się zawsze na wiosnę, ze względu na atrakcyjny wygląd w tym okresie, ale nie tylko. Stanowią ochronę i pokarm dla niektórych ptaków.