Opuchnięte nogi to bardzo dokuczliwa rzecz. Utrudnia dopasowanie i założenie obuwia, a przede wszystkim poruszanie się. Nie wygląda to też estetycznie. Czemu się tak dzieje? Jakie mogą być przyczyny? Często jednocześnie puchną też np. dłonie czy powieki, co sprawia dodatkowy dyskomfort. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele — od zupełnie niegroźnych, przez złe nawyki, aż po poważne. Dlatego warto diagnozować i szukać rozwiązania kłopotu. Wśród głównych przyczyn opuchniętych nóg wymienić tutaj można m.in.:
Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od przyczyn powstania opuchlizny. Są domowe sposoby, które można stosować i nie powinny one przynieść negatywnych rezultatów. Jednakże dalej należy udać się z problemem do lekarza, zwłaszcza jeśli się to powtarza. Gdy pytamy więc, co na opuchniętą nogę, w pierwszej kolejności trzeba się zastanowić, czy powodem obrzęku nie jest po prostu jednostajna pozycja siedząca. Jeśli tak, dobrze jest wprowadzić w rutynę pracy momenty, w których się wstaje i chociaż chwilę chodzi. Jeśli przyczyną jest np. uraz mechaniczny (uderzyliśmy o coś), można zastosować okłady chłodzące, z octu lub altacetu.
Można znaleźć sporo sposobów radzenia sobie z obrzękiem. Jednakże bez usunięcia przyczyny opuchlizny, jest to działanie doraźne i na krótką metę. Co na opuchnięte nogi, nim skontaktujemy się z lekarzem? Można spróbować następujących metod:
Puchnięcie nóg przyczyny może mieć różne. Jest to nieswoisty objaw, który towarzyszyć może wielu różnym schorzeniom. Powody mogą być niegroźne, a wówczas wystarczające okazać mogą się środki domowe. Niestety zdarza się również, że puchnięcie nóg i przyczyna takiego stanu rzeczy są bardzo poważne. Będzie tak np. w sytuacji nieprawidłowego przepływu limfy. Może wówczas dochodzić do tzw. słoniowacizny. Dlatego też nie warto oszczędzać czasu i rezygnować z wizyty u lekarza, jeśli problem nie ustępuje i się powtarza.
Jeśli noga puchnie nie z przyczyn chorobowych, to domowe sposoby radzenia sobie z opuchlizną powinny wystarczyć. Może okazać się, że to, dlaczego noga puchnie, to właśnie zbyt długie siedzenie w jednej pozycji. Wówczas wystarczające mogą być krótkie spacery lub też np. ułożenie nóg na jakimś podwyższeniu. Pomocne mogą być też masaże, o ile stosowane będą regularnie. Często wystarczy też ograniczenie w diecie soli czy kawy z kofeiną. Ważne jest też uzupełnianie płynów w organizmie przez picie wody. W przypadku natomiast zatrzymywania się wody w organizmie np. z uwagi na cykl miesiączkowy u kobiet pomocne może być picie herbat o działaniu moczopędnym.
Jest to jedna z naturalnych i domowych metod radzenia sobie z obrzękiem. Moczenie nóg na opuchliznę również może okazać się skuteczne, a na pewno przyjemne i relaksujące. Do letniej wody warto wtedy dodać ocet lub sole do kąpieli.
Zobacz też: Opuchnięte i obolałe nogi podczas upału. To może być objaw poważnej choroby. Lepiej to sprawdź