Popularny nawóz sieje spustoszenie w ogrodach. Jeśli chcesz dbać o rośliny, wyrzuć go do kosza

Odpowiednie zadbanie o nasz ogród to praca na cały rok. Trzeba jednak pamiętać, że to, co sprawdza się wiosną i latem, niekoniecznie będzie odpowiednie jesienią czy zimą. Dotyczy to na przykład jednego z najpopularniejszych nawozów. Użycie go w jesiennej pielęgnacji jest dużym błędem.

Wielu ogrodników sięga po niego, by wspomóc swoje rośliny w prawidłowym, bujnym i przede wszystkim owocnym wzroście. Niestety, nie zawsze jednak zastosowanie odżywek przynosi takie efekty, jakbyśmy tego chcieli. Wiemy, który nawóz nie sprawdzi się w ogrodzie jesienią. 

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ten popularny nawóz może okazać się zgubą roślin. Lepiej to wiedzieć, zanim go użyjemy

Odżywianie jest jednym z ważniejszych zabiegów, który - oprócz polewania i przycinania - powinno się wykonywać systematycznie. Nie zawsze jednak wybrany przez nas nawóz może okazać się najbardziej odpowiedni, przez co narażamy nasze rośliny na ogromne straty. W efekcie, zamiast pięknego, zadbanego ogrodu, na naszych rabatach siedzą wysuszone rośliny. Trzeba więc wiedzieć, czego powinno się unikać podczas jesiennej pielęgnacji. Osoby, które lubią dbać o swoje uprawy, często sięgają po nawozy azotowe. Podobno symulują one wzrost, poprawiają kwitnienie oraz zwiększają plony. Jeśli dawka tego minerału będzie dobrana odpowiednio, pozwoli na optymalne utrzymanie poziomu fosforu oraz potasu. Dzięki temu nasze rośliny szybko odwdzięczą się pięknym wyglądem i zdrową kondycją przez cały sezon. Czy jednak można go stosować przez cały rok? Jak twierdzą ogrodnicy, absolutnie nie powinno się dawkować azotu w okresie jesiennym. Zaaplikowanie go do gleby może przedłużyć wegetację roślin, które nie powinny już owocować. Odżywione pędy nie zdążą zdrętwieć do czasu minusowych temperatur, przez co błyskawicznie obumrą. 

Jak przygotować ogród na zimę? Jest kilka rzeczy, które powinniśmy zrobić przed jej nadejściem 

Rośliny należy odpowiednio przygotować do zimy. Na sam początek powinno się przyciąć wszystkie odmiany, które już zakończyły swój okres wegetacyjny. Na nowy sezon i tak wypuszczą one kolejne pędy, a dzięki temu zabiegowi, z pewnością wzmocnimy roślinę. Powinniśmy również ograniczyć nawadnianie roślin, ponieważ jesień jest sezonem przygotowania do zimy. Warto również zabrać się za ostatnie koszenie trawy w tym sezonie, dzięki czemu na wiosnę nie będziemy mieli dołożonej niepotrzebnej pracy. Oczywiście można również zabrać się za grabienie kolorowych liści, które spadają z drzew, tak, by zimą nie zaczęły gnić przykryte warstwą śniegu. Trzeba również pamiętać, że niektóre delikatne rośliny wymagają okrycia na najzimniejszy sezon, tak, aby nie przemarzły. Można zabrać się do tego za pomocą kartonów oraz sznurka, dzięki czemu zapewnimy im stałą temperaturę. Jeśli mamy do wykorzystania słomę, to sprawdzi się do tego celu znakomicie, ponieważ skutecznie zatrzyma ciepło. Bardzo często poza okrywaniem stosuje się ją też do ściółkowania.

Więcej o:
Copyright © Agora SA