Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Tego dnia wiele osób wyrusza na cmentarze, aby odwiedzić bliskich, którzy odeszli, a tym samym udekorować ich grób zniczem lub kwiatami. Współcześnie staramy się być eko, więc tego dnia również warto o tym pamiętać. Oto domowe sposoby mojej babci na znicze na cmentarz oraz wieńce, które w późniejszym czasie nadadzą się do recyklingu.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Na cmentarzach przez cały rok, a w szczególności 1 listopada, czyli w Święto Zmarłych powstaje mnóstwo odpadów, które bardzo często rozkładają się latami. Współcześnie niemalże każdy z nas chce być eko, więc nie zapominajmy o tym również tego dnia. Moja babcia już kilka lat temu zaprzestała kupowania zniczy na cmentarz w marketach i robi je sama - okazuje się, że to banalnie proste. Do przygotowania ozdoby potrzebujesz litrowego słoika, świeczki i naturalnych dodatków np. gałązek świerku, kamieni czy kasztanów. Ozdoby rozłóż wokół świeczki w słoiku i gotowe. Gdy świeca się spali, możesz ją wymienić, więc będzie to wielorazowy znicz ozdobny, za który z pewnością matka natura ci podziękuje. Oczywiście oprócz domowych zniczy, możesz tak przygotować wiązanki z kwiatów, które również robi moja babcia.
Ekologiczny wieniec? Jak najbardziej, to możliwe i proste, ponieważ wystarczy użyć jedynie żywych kwiatów, a tym samym zrezygnować ze sztucznych, które potrafią rozkładać się latami. Stroiki na cmentarz możesz kupić np. w kwiaciarni, jednak jeśli chcesz zaoszczędzić, warto przygotować je samemu w domu. Na początek zaopatrz się w tzw. podkład z giętych gałęzi - będzie to nasz stelaż. Do stworzenia kompozycji możesz użyć m.in. świerka, sosny, jałowca oraz oczywiście kwiatów różnego rodzaju. Moja babcia co roku dekoruje wieńce na cmentarz suszonymi plastrami pomarańczy i jabłek, co wygląda profesjonalnie i estetycznie. Przygotowanie domowego stroika nie zajmie ci dużo czasu, a zaoszczędzisz sporo pieniędzy oraz - co ważne - gdy ten uschnie, nienadające się do ponownego użycia elementy wystarczy wyrzucić, a podkład z gałęzi możesz wykorzystać kolejny raz. Takie podejście świetnie wpłynie na naszą naturę, ponieważ cmentarne odpady z plastiku przez wiele lat zalegają na składowiskach śmieci.