W ten sposób szybko odpowietrzysz kaloryfer. Zapowietrzony grzejnik to większe rachunki za ogrzewanie

Sprawdź, jak odpowietrzyć grzejniki nim przyjdzie zima. Zdarza się, że pomimo odkręconego termostatu kaloryfer nie grzeje. Zapowietrzenie może doprowadzić nie tylko do powstawania korozji w instalacji grzewczej, ale też do wyczyszczenia naszego portfela, gdy przyjdą rachunki.

Jak odpowietrzyć grzejnik? To pytanie może sobie teraz zadawać wiele osób. Patrząc na pogodę za oknem, można śmiało stwierdzić, że jesień rozpoczęła się na dobre. Polskę w ostatnich dniach nawiedziły silne wiatry i zimne deszcze. To sprawia, że w domu zaczynamy odczuwać chłód. Jeśli jednak pomimo odkręcenia kaloryfera on nadal nie działa, to bardzo możliwe, że jest zapowietrzony. Sprawdź, jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny.

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak odpowietrzyć grzejnik? Po tym poznasz, że jest zapowietrzony

Kaloryfery należy odpowietrzyć już na początku sezonu grzewczego, jeśli zauważyliśmy, że nie działają poprawnie. Aby taki sprzęt spełniał swoją funkcją, powietrze zebrane w instalacji centralnego ogrzewania powinno zostać wypchnięte. Zdarza się, że instalacja została napełniona nieprawidłowo - wówczas trochę powietrza w niej zostaje. Może ono przenikać do instalacji grzewczej na zasadzie dyfuzji, a przez nieszczelne rury dostanie się do środka tlen. To właśnie wtedy kaloryfer przestaje pracować. Tego typu awarię sprzętu można bardzo łatwo rozpoznać. Jeśli grzejnik rzeczywiście jest zapowietrzony, to da o tym znać poprzez:

  • zupełnie zimną powierzchnię,
  • nierównomierne grzanie, np. gdy sprzęt nagrzewa się tylko z jednej strony,
  • ciepłe żebra na górze, a zimne na dole,
  • wydobywające się szumy lub odgłosy bulgotania.

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny? Instrukcja krok po kroku

Niepoprawnie działający grzejnik może być szkodliwy dla naszego portfela. Gdy jest zapowietrzony, będzie pobierał dużo więcej mocy niż zwykle, a wtedy zimowe rachunki zwalą nas z nóg. Aby tego uniknąć, sprawdź, jak odpowietrzyć grzejnik. Trzymaj się tej instrukcji, aby zrobić to poprawnie:

  1. Na początek zakręć zawór termostatyczny i upewnij się, że pokrętło jest ustawione na 0.
  2. Podłóż pod kaloryfer spory kawałek folii lub dużą miskę w miejscu rury odprowadzającej ciepłą wodę. Warto mieć też przygotowaną szmatkę.
  3. Za pomocą klucza lub śrubokrętu odkręć zawór. Na początku delikatnie poluzuj śrubę, a później powoli odkręcaj nad miską.
  4. Jeśli usłyszysz syknięcie i z rury poleci woda, to znak, że kaloryfer został odpowietrzony. Osusz ścierką odpowietrznik i zakręć go.
  5. Odkręć zawór termostatyczny i sprawdź, czy kaloryfer poprawnie się nagrzewa.
Więcej o:
Copyright © Agora SA