Pigwa do herbaty może okazać się dla wielu osób zaskakującym rozwiązaniem. Najczęściej kojarzona jest z nalewkami, a tymczasem stanowi bardzo dobry dodatek do rozgrzewającego napoju, jakim jest herbata. Pigwa to roślina, która pochodzi z Azji, ale w Polsce jest także uprawiana od dłuższego czasu. Pigwa uznawana jest za jeden z najstarszych owoców na świecie. Swoim wyglądem przypomina coś na kształt połączenia jabłka i gruszki. W smaku zaś jest kwaskowata, czasem z posmakiem goryczy.
Czemu? Ponieważ owoc ten ma bardzo cenne właściwości. Pigwa jest doskonałym źródłem witaminy C, a zatem idealnie nadaje się na jesienne i zimowe dni w okresie, gdy panuje grypa i przeziębienie. Wspomaga bowiem układ immunologiczny. Działa również antyoksydacyjnie. Jest też źródłem między innymi:
Działa również przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Pomaga także leczyć stany zapalne — dlatego właśnie warto w swojej spiżarce mieć pigwę do herbaty. Przepis na wykorzystanie tego owocu można znaleźć w sieci, ale najlepszy będzie ten z zeszytu babci.
Przepis na syrop z pigwy do herbaty jest bardzo prosty i każdy może go wykonać w domu samemu. Dla podkreślenia walorów smakowych warto dodać np. goździków. Do przygotowania wystarczy kilogram pigwy i kilogram cukru. Ilości te mogą być zmienne w zależności od tego, czy chcemy, by syrop był bardziej słodki (wówczas należy dodać więcej cukru) czy też bardziej kwaskowy (wtedy potrzebna jest większa ilość owoców). Wszystko zależy też od tego, jaką ilość syropu chcemy uzyskać. Można więc do ilości np. podwoić. Pigwę należy umyć, obrać ze skórki i oczyścić z gniazd nasiennych. Potem można ją według własnego uznania albo pokroić na małe kawałki, albo zetrzeć na tarce na oczkach o wybranej wielkości. W słoiku układamy warstwami pigwę i przesypujemy cukrem. Codziennie można potrząsnąć słoikiem, by zawartość lepiej się mieszała. Po ok. pięciu, sześciu dniach syrop jest gotowy.
Jeśli lubimy świeże owoce i nie chcemy czekać na to, by pigwa w słoiku puściła sok i aby powstał z tego słodki syrop, można spróbować innej metody. A zatem jak zrobić pigwę do herbaty? Można np. umyć owoc, obrać i pokroić w plasterki. Trzymać w lodówce, a przed podaniem herbaty (na około 15 min wcześniej) przesypać cukrem jeden z nich. Następnie dodać plasterek wraz z sokiem, który puścił, do herbaty.
Nie tylko soki, syropy, czy też świeże owoce można dodawać do herbaty. Herbata może bowiem pozostać gorzka, a do tego można podać np. kromkę chleba z dżemem z owocu takiego jak pigwa. Przetwory do herbaty mogą więc mieć różną postać. A jak zrobić dżem z pigwy? Potrzebne będzie:
Pigwę należy umyć, obrać i usunąć gniazda nasienne. Następnie bardzo drobno pokroić. Będzie również potrzebny garnek, którego dno zapobiega przywieraniu. Należy tam wrzucić pokrojone owoce, dolać wody i wsypać cukier. Gotować na wolnym ogniu, od czasu do czasu mieszając aż powstanie gęsta marmolada.
Jak widać, pigwa jest to bardzo dobry owoc o szerokich właściwościach i warto z niego korzystać zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy nie brakuje zachorowań na grypę i przeziębienie. Pigwa z cytryną do herbaty może mieć również wiele postaci. Można bowiem dodać do napoju zarówno cytrynę, jak i plasterek pigwy. Inny sposób zakłada przygotowanie samej herbaty z dodatkiem soku z cytryny i posłodzenie jej syropem. Nie sposób też zapominać o pysznej marmoladzie, którą także da się wykorzystać przy okazji picia herbaty.
Zobacz też: Pigwa - sprawdzony sposób na odporność [właściwości, herbata, nalewka]