Herbata z lipy to jeden z najstarszych napojów, który stosowany jest w ziołolecznictwie na dolegliwości związane m.in. z sezonowymi infekcjami. Lipa jest pięknym drzewem, a wyróżnić jej można aż 20 gatunków. Drzewo to eksploatowane jest na wiele różnych sposobów. Wykorzystuje się je bowiem w ziołolecznictwie, ale również jako ozdobę w ogrodzie, czy też samo drewno jako surowiec. Lipy należą do drzewostanów długowiecznych, ponieważ potrafią rosnąć nawet 500 lat. Z kolei kwiaty, które pojawiają się na drzewach, są miododajne.
Powszechnie uważa się, że zioła są zdrowe dla wszystkich — w tym właśnie herbata z lipy. Przeciwwskazania mogą więc być dla niektórych zaskoczeniem. Jednakże w zasadzie wszystkie produkty lecznicze czy żywnościowe mogą być dla pewnych osób niewskazane. W przypadku lipy i herbaty z niej zrobionej można tutaj wymienić jako przeciwwskazania:
Teoretycznie nie ma kategorycznych przeciwwskazań, aby herbata z lipy w ciąży stanowiła jeden z napojów pity przez ciężarne, ale należy skonsultować to z lekarzem. Właściwości lipy mogą bowiem indywidualnie niekorzystnie wpłynąć na przebieg ciąży. Zdania więc w tym zakresie są podzielone. Jest tak dlatego, że napar może powodować występowanie potów, a według niektórych istnieje wówczas ryzyko odpływu krwi z łożyska, co może skutkować niedotlenieniem dziecka. Dlatego herbata z lipy w ciąży niekoniecznie będzie dobrym pomysłem i na ten czas lepiej z niej zrezygnować.
Skoro zatem jest to roślina lecznicza, to warto dowiedzieć się, na co pomocna będzie herbata z lipy. Działanie jej jest bowiem dość szerokie. Pomaga w łagodny sposób na bezsenność i działa wyciszająco, uspokajająco. Wspomaga też wydzielanie soku żołądkowego i pracę dwunastnicy. Poprawia metabolizm. W okresie przeziębień po wypiciu napoju takiego jak herbata z lipy można też dobrze się wypocić. Jeśli natomiast przeziębieniu towarzyszy kaszel, napar ten działa też wykrztuśnie. Poza tym lipa ma działanie moczopędne.
Tak, zdecydowanie można się nią wspomagać w leczeniu infekcji sezonowych. Poza klasycznymi napojami takimi, jak np. herbata z sokiem malinowym czy herbata z cytryną i miodem, herbata z lipy na przeziębienie to równie dobry pomysł. Pomoże bowiem się dogrzać i wypocić oraz działa wykrztuśnie. Nie bez znaczenia jest i to, że ma ona dużą zawartość witaminy C. Pomaga też zwalczać stany podgorączkowe.
Lipa ma wiele zastosowań w ziołolecznictwie. Jest bardzo wszechstronną rośliną pod tym względem. Działa rozgrzewająco, więc pozwala się wypocić. Poza tym dzięki witaminie C wspomaga odporność. Herbata z lipy na gardło również pomaga, ponieważ ma też właściwości wykrztuśne. Poza tym nadaje się również do płukania gardła.
Lipa to zdecydowanie bardzo wartościowa roślina, którą warto wykorzystywać w ziołolecznictwie. Kolejną z jej właściwości jest i to, że może obniżać ciśnienie krwi. Jest to możliwe dzięki związkom terpenowym zawartym w kwiatach lipy. Tak więc herbata z lipy na nadciśnienie to również trafiony pomysł.
Zobacz też: Syrop z lipy - przepis na domowe remedium na przeziębienie. Właśnie trwa sezon