Zwiędnięte liście storczyka będą wspomnieniem. Po nocnym zabiegu odwdzięczy się powalającym wyglądem

Storczyk, znany również jako orchidea, to popularna roślina doniczkowa. Może stanowić piękną ozdobę niemal każdego wnętrza. Niestety zdarza się, że nasz kwiat zaczyna marnieć. Wyjaśniamy, jak prawidłowo pielęgnować storczyki i jak możemy je uratować - jeśli problemem są więdnące liście.

Storczyki to egzotyczne rośliny o pięknych, kolorowych kwiatach. Uwagę przykuwają także ich liście, które u zdrowej orchidei są grube, mięsiste i intensywnie zielone. Hodowców może więc słusznie zaniepokoić, jeśli staną się one nagle wiotkie, pomarszczone i pożółkłe. Na szczęście zazwyczaj nie jest to jeszcze powód, by naszą roślinę spisywać na straty. Wystarczy wykonać prosty zabieg i uzbroić się w odrobinę cierpliwości.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Orchidea ma żółte i pomarszczone liście? Najczęstsze przyczyny więdnięcia liści storczyka

Więdnące liście storczyka najczęściej są oznaką odwodnienia rośliny. Orchideę zaleca się podlewać raz na tydzień latem, co dwa tygodnie zimą i mniej więcej co 10 dni w sezonach przejściowych. Powodem przesuszenia może być pominięcie terminu podlewania lub podlewanie zbyt małą ilością wody. Błędy jednak każdemu mogą się zdarzyć, więc nie należy załamywać rąk. Jeśli rozpoznamy już problem i jego przyczyny, w pierwszej kolejności musimy wyjąć storczyk z doniczki i rozplątać jego korzenie. Następnie zamaczamy je na chwilę w wodzie, co pozwoli nam ocenić, które z nich są już niestety martwe. Białe korzenie i zeschnięte liście obcinamy. Tak przygotowana roślina jest gotowa na właściwy zabieg regeneracyjny.

Storczyk pielęgnacja: odwodniona roślina potrzebuje opieki. Orchidea odżyje dzięki temu zabiegowi

W celu zregenerowania odwodnionego storczyka należy zanurzyć go w miękkiej wodzie, czyli wodzie zdemineralizowanej lub destylowanej. Roślinę pozostawiamy w niej na całą noc, przy czym musimy uważać, aby nie zamoczyć samych liści. Rano naszą orchideę wyciągamy, a na noc ponownie zanurzamy w wodzie. Proces ten powtarzamy, aż zauważymy wyraźną poprawę kondycji rośliny, a zatem kiedy liście znowu staną się jędrne. W większości przypadków do osiągnięcia takiego efektu potrzeba od kilku dni do tygodnia. Co ważne, zregenerowanego storczyka sadzimy w świeżym podłożu. Warto też zrobić dodatkowe dziurki po bokach doniczki, co zapewni roślinie lepszą cyrkulację powietrza.

Na koniec należy dodać, że czasami zeschnięte liście orchidei mogą być oznaką zalania korzeni, więc problemu całkiem przeciwnego. W takim przypadku też można uratować storczyka, ale oczywiście metoda będzie wówczas inna. Jeśli stwierdzimy, że doszło do przelania, to roślinę najlepiej jest przesadzić do nowej doniczki i dać jej czas na zregenerowanie, kontrolując przy tym wilgotność podłoża.

Więcej o:
Copyright © Agora SA