Jakie światła trzeba włączyć kiedy pada deszcz? Wielu kierowców popełnia duży błąd

Jakie światła włączyć kiedy pada deszcz? To nie tylko kwestia związana z przestrzeganiem prawa, ale także kluczowy element jeśli chodzi o bezpieczeństwo. O czym pamiętać? Podpowiadamy.

Jakie światła na deszcz? Kluczowa kwestia

Jakie światła na deszcz, aby można było bezpiecznie i w zgodzie z przepisami dotrzeć do celu? Opady na trasie to zawsze duża trudność dla kierowcy. Niezależnie od wybranej pory dnia czy roku przejrzystość powietrza spada, zagrażają poślizgi, jedzie się gorzej. Nowoczesne modele samochodów posiadają tu rozwiązanie w postaci oświetlenia do jazdy dziennej, które włącza się wraz z uruchomieniem silnika. Jeśli jednak zmierzcha i w dodatku widoczność jest ograniczona, to trzeba skorzystać z innego wyposażenia.

Podczas opadów lub mgły można posłużyć się światłami mijania. Ich specyfika sprowadza się do tego, że zużywają więcej energii od oświetlenia dziennego, ale zyskujemy dzięki temu większe bezpieczeństwo i przede wszystkim uniwersalność.

Najważniejsze światła w samochodzie na deszcz

Najważniejsze światła w samochodzie na deszcz? Odpowiednie oświetlenie będzie nieocenione nie tylko w trakcie opadów, ale również wtedy, gdy pojawi się mgła. Przy znacząco zmniejszonej widoczności odpowiednim wyborem będzie postawienie na światła mijania. Jakie zalety posiadają tego typu lampy? Przede wszystkim pomagają one oświetlić drogę, ale to nie wszystko. Dodatkowo nasze auto będzie bardziej widoczne dla innych użytkowników ruchu drogowego.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Światła mijania a światła pozycyjne

O czym jeszcze warto pamiętać? Czym wyróżniają się światła mijania od świateł pozycyjnych? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że świateł mijania używa się podczas jazdy przez całą dobę, przeznaczenie świateł pozycyjnych jest za to inne. Można je wykorzystać podczas awarii lub postoju zamiast świateł awaryjnych.

Jakie światła podczas deszczu na autostradzie?

Jakie światła podczas deszczu na autostradzie? Jazda po drogach szybkiego ruchu odznacza się własną specyfiką. Przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z dużymi prędkościami, te zaś wpływają na gorsze perspektywy hamowania w deszczu i na śliskiej nawierzchni. W tym przypadku podczas deszczu również sprawdzą się światła mijania. 

Jakie światła podczas deszczu? O tym też pamiętaj

Jakie światła podczas deszczu? Pamiętaj o tym, że niewłaściwy wybór będzie nie tylko skutkował pogorszeniem bezpieczeństwa na drodze, ale może też zakończyć się mandatem. Drogówka może nam wręczyć karę w wysokości 200 zł i dwóch punktów karnych za brak świateł. To jednak nie wszystko, bo za niewłaściwe używanie tylnych świateł przeciwmgłowych, a więc także wykorzystywanie w dobrych warunkach, możemy otrzymać 100 zł mandatu i dwa punkty karne. Wszystko dlatego, że możemy przez to oślepiać innych kierowców. 

Zobacz też: Status prawa jazdy. Jak sprawdzić, czy mamy dokument do odbioru? Podpowiadamy

Więcej o: