Wszystkich Świętych - tradycje i przydatne patenty DIY. Jaka będzie pogoda na Wszystkich Świętych?

Wszystkich Świętych to wyjątkowy czas, kiedy wspominamy naszych bliskich, na grobach zapalamy symboliczne światło i ozdabiamy pomniki. Jakie stroiki na wszystkich świętych wybrać w tym roku? Sprawdź przegląd naturalnych propozycji.

Dzień Wszystkich Świętych - czas zadumy i refleksji 

W świecie, gdy codzienność staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, siłę i nadzieję na lepsze jutro można czerpać z tradycji. Dzień Wszystkich Świętych to szczególna kartka w kalendarzu, która przypomina nam o tych, którzy byli częścią naszego małego świata. W ten szczególny dzień warto na chwilę zapomnieć o tym co dzieje się dookoła i zatopić się w miłych wspomnieniach. 

Kiedy jest Wszystkich Świętych - jak świąteczny kalendarz układa się w tym roku?  

W planowaniu podróży w rodzinne strony na początku zawsze pada pytanie: "Kiedy jest Wszystkich Świętych?" 1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy i w tym roku wypada on w samym środku tygodnia (środa). 2 listopada jest Dniem Zadusznym, który nie jest dniem wolnym od pracy, ale zazwyczaj pracodawcy oferują pracownikom możliwość wzięcia urlopu lub odebrania wolnego dnia za inne święto, które wypada na przykład w sobotę. 

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Jaka będzie pogoda na Wszystkich Świętych - co mówią prognozy długoterminowe? 

Jaka będzie pogoda na Wszystkich Świętych? Według wstępnych prognoz świąteczne dni zapowiadają się raczej pochmurno i deszczowo. W niektórych regionach polski temperatura nie przekroczy 10 stopni Celsjusza. Jak ubrać się na cmentarz? Zdecydowanie sprawdzi się cieplejszy płaszcz, szal oraz parasol od deszczu. 

Stroiki na Wszystkich Świętych - postaw na ekologiczne ozdoby 

Sztuczne chryzantemy, czy róże w jaskrawych kolorach to prawdziwy relikt przeszłości. Współczesne wiązanki na Wszystkich Świętych bazują na naturalnych materiałach, które nie zagrażają środowisku naturalnemu i zdecydowanie lepiej wpisują się w spokojną atmosferę cmentarza. Jak zrobić własne kompozycje na Wszystkich Świętych? Sprawdź gotową instrukcję krok po kroku. 

Wiązanki na Wszystkich Świętych - zrób to sam 

Koszt zakupu gotowej wiązanki zwłaszcza pod bramą cmentarza to wydatek rzędu około 100 zł i więcej, ale piękne i naturalne ozdoby można wykonać też samodzielnie, poniżej kilka gotowych pomysłów w różnych kategoriach: 

  • Kwiaty na Wszystkich Świętych
  • Kompozycje z wrzosów na Wszystkich Świętych,
  • Kompozycje z chryzantem na Wszystkich Świętych 

Kompozycje na Wszystkich Świętych z wykorzystaniem naturalnych materiałów 

Jak zrobić wiązankę na Wszystkich Świętych z tego co mamy pod ręką? Czasami wystarczy spacer do lasu, czy miejskiego parku. Poniżej gotowa instrukcja na klasyczną i delikatną ozdobę DIY. 

Jak zrobić wiązankę na Wszystkich Świętych krok po kroku?

  • W lesie szukamy powalonego pnia średniej wielkości, 
  • po przetransportowaniu go do domu, na zewnątrz należy oczyścić pień strumieniem wody, 
  • po wyschnięciu przy pomocy giętkiego drucika mocujemy naturalne kwiaty, oraz zielone gałązki, 
  • w wyżłobionej części można też wstawić ozdobny lampion. 
 

Kwiaty na Wszystkich Świętych - gatunki i ich symbolika 

Kwiaty, które pozostawiamy na grobach bliskich, mają szczególne znaczenie. Często za zwykłą wiązanką kryje się szczególna symbolika.

Kompozycje z wrzosów na Wszystkich Świętych

  • Wrzos symbolizuje optymizm, nadzieję na lepsze jutro, jest też utożsamiany z wierną przyjaźnią.

Wrzosy. Zdjęcie ilustracyjneWrzosy. Zdjęcie ilustracyjne istock / Eerik

Wrzos można zasadzić w okrągłej donicy z odpływem wody, w kwaśnej ziemi z warstwą żwirku na samym dole. Zasadzony wrzos warto ozdobić przy pomocy naturalnych materiałów z kwiaciarni, na przykład neutralnej plecionki.  

Kompozycje z chryzantem na Wszystkich Świętych 

  • Chryzantema symbolizuje pamięć o ukochanej osobie. 

ChryzantemyChryzantemy Fot. Łukasz Wądołowski / Agencja Wyborcza.pl

Chryzantemy najpiękniej prezentują się w formie kolorowych kul, które można zasadzić własnoręcznie, lub uformować okrągły kształt z ciętych kwiatów i zielonych gałązek, czy liści paproci. 

Zobacz też: Praca 1 listopada może się opłacić. Tylko nie daj się oszukać. Wystarczy spojrzeć na Kodeks pracy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.