Babcia zdradziła mi, jak dba o wrzosy. Dzięki temu wyglądają jak prosto ze sklepu nawet po sezonie

Wrzosy to piękne rośliny, które zdobią najczęściej ogrody lub balkony. Dowiedz się jak o nie dbać, aby te rosły bujnie i zdrowo. Moja babcia od lat stosuje tę samą pielęgnację, która potrafi zdziałać cuda. Dzięki temu nawet po sezonie będą wyglądały, jak prosto ze sklepu.

Pojawiające się na zewnątrz oraz na balkonach wrzosy zwiastują koniec ciepłego lata i rozpoczynają tym samym piękną, złotą jesień. Pielęgnacja krzewinek tego typu nie jest trudna, jednak warto zwracać uwagę na pewne aspekty. Dowiedz się, jak dbać o wrzosy i skorzystaj z rad mojej babci, która w tym temacie jest specjalistką od wielu lat. Sąsiadki co roku przychodzą do niej z tym samym pytaniem i prośbą o radę. 

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o wrzosy w domu i w ogrodzie? Takie warunki będą im odpowiadały

Wrzosy na początku jesieni zaczynają powoli zdobić polskie ogrody i balkony w blokach. Nie ma się co dziwić, to spektakularne rośliny, których pielęgnacja wcale nie należy do skomplikowanych. By pięknie się rozwijały i przetrwały cały sezon, warto pamiętać o kilku aspektach. Dawniej nie zwracałam na część z nich uwagi, lecz moja babcia dała mi kilka ważnych rad. Od tej pory nawet po całym sezonie wrzosy wyglądają jak te prosto ze sklepu. 

Podstawową zasadą jest odpowiednie stanowisko - najlepiej jeśli będzie to miejsce słoneczne, ponieważ wbrew pozorom w cieniu nie rosną dobrze. Drugą ważną kwestią jest ziemia. Tutaj najlepiej sprawdzi się podłoże o kwaśnym odczynie. Jeśli sadzisz rośliny w przydomowym ogrodzie, warto przed tą czynnością wzbogacić grunt o kompost lub torf.

Sadząc wrzosy w doniczkach na balkonie, nie zapomnij o odpowiednim odpływie wody. To bardzo ważne, ponieważ gdy je przelejesz, korzenie mogą zacząć szybko gnić. A jaki termin na sadzenie wrzosów jest najlepszy? Te w ogrodzie zazwyczaj sadzi się wczesną wiosną lub jesienią -  od połowy września do połowy października. Wrzosy w doniczce natomiast, warto zasadzić je już pod koniec sierpnia. Co z kwestią nawożenia? Jeśli rozsypiesz to wokół krzewinek, zobaczysz różnice. 

Nawożenie wrzosów w ogrodzie i na balkonie. Rozsyp to wokół roślin

Jeśli chcesz, aby twoje wrzosy pięknie zdobiły ogród lub balkon na jesień, warto raz na jakiś czas zastosować nawożenie. Czym najlepiej wspomóc wrzosy? W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele środków, jednak moja babcia od lat stosuje ten domowy sposób, który faktycznie działa.

Wystarczy, że krzewinki wrzosów obsypiesz fusami po kawie, a te zadbają o odpowiedni odczyn podłoża. Fusy możesz również wykorzystać do podlewania wrzosów, szczególnie tych na balkonie. Zalej resztki kawy wrzątkiem, odczekaj, aż ostygnie, a następnie podlej rośliny. Taka mikstura świetnie zadziała na zdrowie wrzosów, więc warto raz na jakiś czas zastosować babciny trik

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.