Ratunek dla storczyka prosto z apteki. Spryskaj nim roślinę, a obsypie się kwiatami w mgnieniu oka

Storczyki to rośliny, które od lat pojawiają się w naszych mieszkaniach czy biurach. Stanowią idealny prezent na urodziny oraz inne okazje. Czasem jednak bywają kapryśne i nie wypuszczają nowych kwiatów. Może to być spowodowane między innymi przez szkodniki oraz pleśń. Co zrobić, aby orchidea odżyła? Wyjaśniamy!

W sklepach możemy znaleźć mnóstwo roślin doniczkowych, zarówno tych zielonych jak i ozdobionych  kolorowymi kwiatami. Szczególnym uznaniem cieszy się egzotyczny storczyk. Choć jest urokliwi, to trzeba znać się na jego uprawie i zaspokajać jego potrzeby. W przeciwnym razie, zamiast cieszyć się jego wyjątkowym wyglądem, będziemy głowić się co zrobić, aby wypuścił nowe pąki. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Czym podlać storczyk, żeby zakwitł? Ten produkt z apteki rozwiąże problem, a orchidea znów zachwyci kolorami

Doskonały preparat, który w mgnieniu oka poprawi wygląd oraz zdrowie orchidei możemy znaleźć w prawie każdej domowej apteczce. Chodzi oczywiście o wodę utlenioną. Jeśli jednak jej nie mamy, to bez problemu dostaniemy ją we wszystkich aptekach, a nawet markach. W dodatku jej cena jest bardzo niska i wynosi od dwóch do trzech złotych. W jaki sposób woda utleniona pomaga storczykowi? Główną zaletą stosowania tego specyfiku jest pozbycie się szkodników, pleśni oraz ogólne wzmocnienie rośliny. Warto sięgać  po wodę utlenioną także profilaktycznie, dzięki temu będziemy pewni, że nie rozwijają się w niej żadne niebezpieczne bakterie czy grzyby. Kiedy jeszcze warto użyć wody utlenionej? Gdy wzrost naszej rośliny mocno się spowolnił lub całkowicie ustąpił. A także, gdy liście zaczynają blaknąć - tracić intensywny zielony kolor i opadać. 

Jak należy podlewać storczyki wodą utlenioną? O tym musisz pamiętać, jeśli chcesz prawidłowo o niego zadbać 

Zanim przystąpimy do przygotowywania oprysku lub podlewania orchidei wodą utleniona, musimy wiedzieć, że najlepiej sprawdzi się ta o trzy procentowym stężeniu. Kolejny krokiem jest zmieszanie wody utlenionej z letnią wodą w proporcji 1:4. Takim preparatem powinno się podlewać storczyk raz na dwa tygodnie. Natomiast po oprysk należy sięgnąć, gdy zauważymy na roślinie szkodniki (proporcje są takie same jak przy podlewaniu). Zarówno oprysk jak i podlewanie powinno być przeprowadzane wieczorem. Bardzo ważne jest to, aby podlewać kwiat świeżo przygotowanym preparatem oraz omijać rozwijające się pąki. Domowy oprysk z wody utlenionej to nie tylko ratunek dla storczyka. Taką miksturą można poderwać także inne rośliny doniczkowe.

Więcej o:
Copyright © Agora SA