Jakie kwiaty do sypialni? Czy rośliny w takim miejscu to dobry pomysł?

Jakie kwiaty do sypialni, czyli jak wybierać rośliny, by mieć lepszy sen i by nie zaszkodzić sobie lub rodzinie? Sprawdź koniecznie!

Jakie kwiaty do sypialni się nie nadają?

Jakie kwiaty do sypialni? To wbrew pozorom wcale nie jest proste pytanie. Nie wszystkie rośliny bowiem nadają się do tego, by rosły w miejscu, gdzie się śpi. Przede wszystkim nie nadają się do sypialni rośliny, które intensywnie pachną. Mogą bowiem zapachem budzić, jak i uczulać pyłkami. Wymienić tutaj można m.in:

  • hortensję,
  • stapelie,
  • anturium,
  • oleander,
  • hiacynta,
  • różę,
  • lilię doniczkową,
  • begonię,
  • prymulkę,
  • fiołka afrykańskiego.

Podobnie należy unikać w takich pomieszczeniach kwiatów o rozłożystych liściach, które mogą pobierać dużo więcej tlenu i tym zaburzać sen.

Czy kwiat do sypialni w wazonie to dobry pomysł?

Podobnie jak w przypadku roślin doniczkowych, tak i kwiat do sypialni w postaci ciętej też nie każdy się nadaje. Przede wszystkim należy unikać tych, które mogą intensywnie pachnieć, bo mogą utrudniać zasypianie — analogicznie, jak w przypadku doniczkowych. Dobrze jest też rezygnować z roślin trujących — nie tylko zresztą w sypialni — zwłaszcza jeśli mamy w domu dzieci lub zwierzęta, ponieważ istnieje ryzyko ich spożycia, a podczas snu nie jesteśmy w stanie kontrolować, co się dzieje w pokoju.

Kwiat do pokoju, czyli ile roślin można mieć w pomieszczeniu?

Wiele zależy od tego, jak duży jest to pokój. Jest to istotna wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy lubią dużą ilość zieleni w domu. Kwiat w pokoju to ogólnie bardzo dobry pomysł — również ze względów estetycznych. Rośliny mogą też oczyszczać powietrze i sprzyjać produkcji tlenu, co pociąga za sobą poprawę jakości snu. Jeśli jednak roślin będzie zbyt dużo, efekt może być odwrotny od zamierzonego.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Jak wybrać kwiaty do sypialni na dobry sen?

Tutaj przede wszystkim zwracać uwagę powinno się na rośliny, które wytwarzają w nocy tlen. Zdecydowanie bowiem mogą poprawić jakość snu. Wymienić tutaj można: kaktusa wielkanocnego i bożonarodzeniowego, aloes zwyczajny, grubosza drzewiastego, paproć, lawendę, jaśmin czy rozmaryn. Te ostatnie polecane są zwłaszcza ze względu na zawarte w nich olejki eteryczne.

Kwiat doniczkowy do sypialni, czyli na co jeszcze zwrócić uwagę

Najważniejsze kwestie są oczywiście związane z produkcją tlenu oraz tym, by rośliny nie były szkodliwe. Poza tym kwiat doniczkowy do sypialni powinien być dobrany do warunków tam panujących. Jeśli jest tam mało światła, to należy to uwzględnić. Nie wszystkie kwiaty bowiem dobrze znoszą skąpe ilości światła dziennego. Poza tym, nie mniej ważne są kwestie estetyczne oraz to, by roślina, która będzie stała w naszym pokoju, nam się podobała.

Kwiaty do sypialni produkujące tlen w nocy

Podczas snu istotne jest, by w pokoju nie było zbyt gorąco oraz by powietrze było nawilżone i z łatwością się oddychało. Pod tym kątem też należy wybierać rośliny. Tak więc kwiaty do sypialni produkujące tlen w nocy to np.: aloes zwyczajny i drzewiasty, storczyk, filodendron czy sansewieria gwinejska. W tym przypadku jednak również nie można przesadzać z ilością roślin w pomieszczeniu. Jeśli zaś decydujemy się na rośliny, które produkują tlen lub oczyszczają powietrze, ale są jednocześnie trujące jak np. sansewieria czy skrzydłokwiat, to powinny one być ustawione poza zasięgiem zwierząt i dzieci.

Jakie jeszcze mogą być kwiaty oczyszczające powietrze do sypialni?

Jest parę roślin, o których nie mówi się często, a które również świetnie nadają się do tego pomieszczenia. Kwiaty oczyszczające powietrze do sypialni to ogólnie bardzo dobry pomysł, bo pomaga nam zadbać o nasz spokojny i zdrowy sen. Jedną z takich roślin jest np. mirt, który pochłania bakterie i roztocza. Natomiast na poprawę mikroklimatu w pomieszczeniu wpływa wawrzyn. Podobnie świetnie nadaje się wspominana już sansewieria, ale tu należy pamiętać, że jest ona trująca, więc należy się upewnić, że będzie ona poza zasięgiem zwierząt i dzieci.

Zobacz też: Ta odmiana storczyka podbiła serca ogrodników. Wygląda jakby na liściach siedziało mnóstwo motyli

Więcej o:
Copyright © Agora SA