Jak przygotować ogród warzywny na zimę? Proste patenty na obfite plony na wiosnę

Jak przygotować ogród na zimę? Wysiłek włożony w ogród jesienią, zaprocentuje na wiosnę. Na uporządkowanych grządkach łatwiej będzie rozpocząć uprawę ulubionych warzyw, by później cieszyć się z plonów.

Jak przygotować ogród do zimy? Koniec sezonu oznacza dużo pracy

Po obfitych plonach ogród warzywny musi odpocząć, jednak zanim grządki pokryje gruba warstwa śniegu, warzywnik potrzebuje naszej uwagi. Co pomoże wejść z nadzieją w kolejny sezon? Sprawdź kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować ogród warzywny na zimę. Pamiętaj, to prostsze niż myślisz!

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jak przygotować ogród warzywny na zimę krom po kroku? 

Oto kilka sprawdzonych rad na to, jak przygotować ogród warzywny na zimę:

  1. Zacznij od porządkowania grządek z przegniłych i wysuszonych warzyw oraz martwej roślinności, warto to zadanie rozłożyć w czasie, aby nie zrezygnować już w połowie. Dlaczego to takie ważne? Choroby i szkodniki zimują na nieuprzątniętych resztkach roślin i owoców. Należy usunąć cały martwy materiał i zgniłe warzywa. Zdrowe rośliny wrzucamy do kompostu, rośliny z pleśnią oraz śladami po szkodnikach należy wyrzucić. 
  2. Jak przygotować ogród warzywny na zimę? Użyj ściółki. Uporządkowane grządki warto przykryć cienką warstwą ściółki z kompostem, taki zabieg pozwoli ziemi zamarznąć, co sprawi, że choroby oraz szkodniki wyginą w sposób naturalny. A gdy ziemia zamarznie, dodajemy grubszą warstwę, aby uniknąć pełnego przemrożenia grządek. 
  3. W kolejnym kroku warto wykonać test gleby, który odpowie na pytanie: czy ziemia w Twoim ogródku potrzebuje wsparcia w postaci dodatkowych składników odżywczych oraz regulacji pH. Można to zrobić przy pomocy papierka lakmusowego lub dedykowanego miernika. 
  4. Jesień to dobry czas na sadzenie czosnku, wystarczy dodać do gleby dużą ilość kompostu i odrobinę nawozu organicznego. Umieść cebulki w odległości 6 cm i na głębokości 10 cm, następnie zakop i przysyp ściółką. To idealne warunki do przetrwania zimy i wzrostu na wiosnę. 
  5. Jak przygotować ogród do zimy? Zaplanuj ekspansję. Jesień to dobry czas na rozszerzenie warzywnika o kolejne podesty oraz grządki, wystarczy użyć organicznej ziemi oraz warstwy ściółki, taką mieszankę wysypujemy wprost na trawę. Na koniec należy zabezpieczyć boki drewnianymi deskami. Tak przygotowane grządki są gotowe na wiosenne sadzenie. 
  6. Przekop ziemię pomiędzy grządkami, to kolejny i bardzo skuteczny sposób na to, aby pozbyć się szkodników, które mogłaby zaatakować przyszłe zbiory. 

Ogród warzywny na zimę - zbierz złoto ogrodników 

Liście to prawdziwe bogactwo, które warto wykorzystać. Można nimi wypełnić kompostownik lub zebrać w worki na śmieci, a później użyć w formie brązowego składnika do tworzenia ściółki. Gruba warstwa rozdrobnionych liści usypana na powierzchni grządek pomoże stłumić chwasty i zatrzymać wilgoć w glebie. Co więcej, taka naturalna pierzyna wspiera rozwój pożytecznych organizmów w glebie. Kupki liści przykryte patyczkami stworzą zimowe domki dla jeży. 

Zobacz też: Monstera - okazała ozdoba bez kaprysów. Jak pielęgnować roślinę? Najważniejsze jest podlewanie

Więcej o: